• Ceremoniał

        •  Ceremoniał Publicznej  Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Groblach.

          Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.”

          „Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia.”

          Ceremoniał szkolny jest opisem uroczystości szkolnych organizowanych z udziałem młodzieży z okazji świąt narodowych, ważnych rocznic i wydarzeń w życiu szkoły. Jest traktowany jako działanie zespołowe stwarzające specyficzny klimat, w którym rodzą się silne wewnętrzne powiązania między członkami społeczności szkolnej, w wyniku podejmowania wspólnych zadań, ścisłego współdziałania i dążenia do realizacji celów i zadań wychowawczych. Jednoczy on społeczność szkolną i umacnia więzi między uczniami, kształtuje tradycję lokalną, patriotyzm i świadomą dyscyplinę opartą na konieczności przestrzegania pewnych rygorów narzuconych sobie samemu oraz podporządkowanie się określonym normom etycznym i prawnym jako czynnikom warunkującym prawidłowe funkcjonowanie człowieka w społeczności.

          Do najważniejszych uroczystości tworzących ceremoniał naszej szkoły zaliczamy:

          • Obchody Świąt Narodowych, okolicznościowych, regionalnych wynikających z kalendarza historycznego.
          • Rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego.
          • Pasowanie na ucznia, ślubowanie uczniów klas pierwszych.
          •  Święto Patrona

           

          Najważniejsze symbole narodowe:

          • Godło
          • Flaga
          • Hymn

           

          Najważniejsze symbole szkolne:

          • Godło szkoły
          • Sztandar szkoły
          • Hymn szkoły

           

          Godło i flaga są symbolami państwa, do których trzeba się odnosić z należną czcią   i   szacunkiem. Znaki państwowe mają pierwszeństwo przed każdym innym znakiem, np. znakami samorządowymi, organizacji, instytucji itp.

          Znaki państwowe gospodarza mają pierwszeństwo przed równorzędnymi im w hierarchii znakami państwa, w imieniu którego odbywa się wizyta władz państwowych.  Używane godła i flagi muszą być zgodne z wzorami określonymi w ustawie.

          Godła i flagi powinny być utrzymywane w czystości i w dobrym stanie fizycznym, tj. nie mogą być zniszczone, uszkodzone,  zgniecione,  postrzępione, wyblakłe itp.

          Godła i flagi powinny być przechowywane w czystym pomieszczeniu, w sposób zabezpieczający je przed zniszczeniem lub kradzieży.

          Godło

          Godło należy umieszczać w sposób zapewniający mu należną cześć i szacunek. Poza wizerunkiem godła zgodnym z ustawą, możliwe jest eksponowanie wizerunku orła artystycznie przetworzonego, jednak nie może on zastępować wizerunku ustawowego. Nie należy używać godła z okresu PRL z dorobioną koroną. Pozycja godła w pomieszczeniu - najlepiej na ścianie na wprost wejścia, nad biurkiem urzędnika, albo na innej ścianie w miejscu widocznym od wejścia. Na tej samej ścianie lub części ściany, na której umieszczone jest godło, nie należy umieszczać innych obiektów (np. kalendarze, obrazy, zdjęcia, tablice itp.). Jednostki zobowiązane do umieszczania godła powinny je umieszczać również na swoich stronach internetowych, przy czym godło powinno być zgodne z wzorem ustawowym.  Poza ustawowym godłem można umieścić również jego wizerunek artystycznie przetworzony.  Jeżeli poza godłem umieszcza się na stronie również  inny znak (np. godło województwa, miasta lub gminy) godło państwowe powinno być umieszczone na pozycji uprzywilejowanej.

          Flaga
          Flaga to jeden z głównych symboli państwa lub jego części składowej, także miasta, instytucji, organizacji, urzędów i dostojników państwowych. Jest to tkanina prostokątna lub kwadratowa w określonych barwach. Flaga polski to prostokątny płat tkaniny ( stosunek boków  8 : 5) o barwach : białej (u góry) i  czerwonej (u dołu).

          Budynek szkoły dekorowany jest flagami państwowymi w :

          • Święta państwowe
          • Wybory parlamentarne, prezydenckie, samorządowe
          • Inne uroczystości wynikające z Ceremoniału szkolnego
          • Podczas żałoby narodowej

           

          Szczegółowe wskazówki dotyczące postępowania z flagą państwową:

          -  na fladze nie wolno umieszczać ani przyczepiać do niej żadnego znaku, litery słowa, liczby, czy jakiegokolwiek rysunku,

          -  gdy flaga jest wywieszona, powinna zajmować pozycję uprzywilejowaną,

          -  flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona    w wodzie,

          -  flaga powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem, zerwaniem lub upadkiem na ziemię,

          -  flaga powinna być wciągana na maszt i opuszczana w sposób energiczny, a jeżeli podczas jej podnoszenia jest wykonywany hymn, tempo podnoszenia flagi należy dostosować do czasu wykonywania hymnu (zacząć i skończyć jednocześnie);

          -  jeżeli flaga jest umieszczona na podium mówcy, powinna znajdować się na prawo od mówcy; zwróconego twarzą do słuchaczy lub płasko na ścianie, nad mówcą lub za nim,

          -  po przecięciu wstęgi w barwach państwowych z okazji uroczystości otwarcia obiektu szkolnego lub odsłonięcia pomnika oraz tablicy, wstęgę należy zabezpieczyć, aby nie upadła na ziemię, nie leżała na ziemi, ani nie była deptana,

          -  w przypadku ogłoszenia żałoby narodowej flagę wywiesza się opuszczoną do połowy masztu     w ten sposób, że podnosi się ją do samej góry, a następnie opuszcza do połowy masztu. Przy jej zdejmowaniu podobnie, należy najpierw  podnieść ją do samej góry następnie opuścić całkowicie. Jeżeli nie ma takiej możliwości (brak masztu) żałobę można wyrazić wywieszając czarną flagę na pozycji na lewo od flagi państwowej lub poprzez przymocowanie do drzewca czarnej wstęgi.

          Eksponowanie flagi RP z innymi flagami, np. organizacji krajowych, innych krajów lub organizacji międzynarodowych:

          -  jeżeli wraz z flagą RP eksponowane są flagi różnych krajów i organizacji, maszty powinny być tej samej wysokości,

          -  flaga RP powinna być podnoszona jako pierwsza i opuszczana jako ostatnia,

          -  flaga państwowa nie powinna być wywieszana na jednym maszcie lub drzewcu razem z inną flagą lub flagami,

          -  jeżeli flaga państwowa jest eksponowana w jednej linii z innymi flagami (np. samorządowymi) lub flagami innych krajów, powinna zajmować pozycję uprzywilejowaną, tj. skrajną na prawo,

          -  flagi organizacji międzynarodowych (np. Unia Europejska lub NATO) nie mają statusu flag państwowych i powinny zajmować drugie miejsce w  stosunku do flagi państwowej, tj. po lewej stronie;

          Hymn

          Hymn państwowy jest  pieśnią patriotyczną o zasięgu ogólnokrajowym, stanowiący odbicie

          i uzewnętrznienie poczucia wspólnoty i odrębności narodowej, wyrażający uczucia zbiorowe wobec symboli, tradycji i instytucji narodu polskiego. Hymn w szkołach winien być śpiewany przez wszystkich zgromadzonych podczas uroczystości państwowych i szkolnych. Podczas  wykonywania  hymnu państwowego obowiązuje postawa zasadnicza, zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy /mężczyźni/.

          Szacunek dla symboli.

          Symbole stanowią nierozerwalną część tradycji Polski i Polaków .  Poszanowanie dla nich powinno stać się zewnętrzną oznaką patriotyzmu i poświęcenia Ojczyźnie.  Otaczanie symboli RP czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego z nas, dlatego powinniśmy reagować na wszelkie przejawy braku  czci i szacunku oraz zgłaszać to odpowiednim organom. Godło, flaga i hymn są symbolami naszego państwa, do których należy odnosić się z należną czcią i szacunkiem.

          W Polsce nasze symbole państwowe mają pierwszeństwo przed każdym innym znakiem, np. znakami stowarzyszeń, miast, organizacji krajowych i międzynarodowych.

          Sztandar w szkole.

          Sztandarem  opiekuje  się poczet sztandarowy ( 3 osoby) wybrany w każdym roku szkolnym spośród uczniów zaproponowanych przez samorząd uczniowski i zatwierdzony przez radę pedagogiczną.

          Sztandar uczestniczy w najważniejszych uroczystościach szkolnych (wymienionych powyżej) oraz poza szkołą na zaproszenie innych szkół i instytucji.

          W przypadku, gdy poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszono żałobę narodową, sztandar jest ozdobiony czarnym kirem.

          Sposób udekorowania flagi kirem:

          - wstążka czarnej materii zaczyna się w lewym górnym rogu, a kończy w połowie szerokości dolnej, czerwonej materii flagi. Nie jest określona szerokość kiru. Na sztandarze wstążkę kiru przywiesza się w miejscu jego zamocowania na drzewcu od lewej górnej strony do prawej.

          Podczas dłuższych przemarszów dopuszcza się możliwość trzymania sztandaru na ramieniu.  W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend. W czasie wprowadzania sztandaru wszyscy wstają. Poczet przechodzi przez kościół, trzymając sztandar pod kątem 45% do przodu i staje po lewej lub po prawej stronie, bokiem do ołtarza i do zgromadzonych ludzi, podnosząc sztandar do pionu.

          W trakcie Mszy Św. lub innej uroczystości członkowie pocztu sztandarowego nie klękają, nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów, stojąc cały czas w pozycji

          „Baczność” lub „Spocznij”.

          Pochylenie sztandaru pod kątem 45% do przodu w pozycji „Baczność” następuje w kościele  podczas każdego podniesienia Hostii.

          Pochylenie sztandaru następuje również w innych, ważnych okolicznościach:

          a) podczas hymnu narodowego

          b) podnoszenia flagi na maszt

          b) podczas opuszczania trumny do grobu;

          c) podczas ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci;

          d) podczas składania wieńców, kwiatów i zniczy przez wyznaczone delegacje.

          Chorąży i asysta powinni być ubrani odświętnie.

          Uczeń-ciemne spodnie, biała koszula

          Uczennice-białe bluzki i ciemne spódnice

          Insygnia pocztu sztandarowego:

          -  biało - czerwone szarfy przewieszone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym w  stronę kołnierza, spięte na lewym biodrze,

          -  białe rękawiczki.

          Insygnia pocztu sztandarowego przechowywane są w gabinecie dyrektora.

          Całością spraw organizacyjnych pocztu zajmuje się opiekun pocztu wyznaczony przez dyrektora spośród nauczycieli szkoły.

          Opis zachowania uczniów w trakcie oficjalnych uroczystości

          a) wejście dyrektora szkoły i zaproszonych gości na salę na początku uroczystości , gdzie zgromadzona jest młodzież powinno być zapowiedziane przez prowadzącego ,powinno to spowodować przyjęcie przez młodzież postawy zasadniczej.

          b) wprowadzenie sztandaru następuje po podaniu komendy przez osobę prowadzącą uroczystość.

          „Baczność”

          „Poczet sztandarowy wprowadzić” – uczestnicy uroczystości przyjmują postawę zasadniczą. Poczet sztandarowy wchodzi na miejsce uroczystości.

          Jeśli droga przemarszu jest wąska, poczet może iść w rzędzie, przy czym osoba trzymająca sztandar idzie w środku. W trakcie przemarszu wszyscy stoją, a sztandar należy pochylić pod kątem 45° do przodu. Poczet zajmuje  miejsce po lewej lub prawej stronie sali, przodem do zgromadzonych i podnosi sztandar do pionu.

          Po wprowadzeniu sztandaru, prowadzący podaje kolejną komendę:

          „Do hymnu państwowego”- odśpiewany zostaje hymn państwowy (zgodnie z istniejącym prawem jest to „Mazurek Dąbrowskiego”). W trakcie hymnu sztandar jest pochylony pod kątem 45°. Po odśpiewaniu hymnu prowadzący podaje następną komendę: „Do  hymnu  szkoły”

          Po odśpiewaniu hymnu szkoły (sztandar pochylony pod  kątem 45°)  prowadzący podaje komendę :

          „Po hymnie” – uczestnicy uroczystości przyjmują postawę swobodną.

          Hymn państwowy wykonywany jest przed hymnem szkoły w czasie uroczystości państwowych, rocznic świąt narodowych. W innych przypadkach powinien być wykonywany hymn szkoły.

          Na zakończenie uroczystości prowadzący podaje komendę:

          „Poczet sztandarowy wyprowadzić” zachowanie młodzieży i czynności pocztu są analogiczne do sytuacji wprowadzania pocztu do sali.

          7. Sposób zachowania pocztu sztandarowego

          Sztandarem wykonuje się następujące chwyty;

          a. „Na ramię”

          b. „Prezentuj”

          c. „Do nogi”

          -  wykonując chwyt „Na ramię”, chorąży prawą ręką (pomagając sobie lewą) kładzie drzewce na prawe ramię i trzyma je pod kątem 45° (w stosunku do ramienia).

          - wykonując chwyt „Prezentuj” z położenia „Do nogi”, sztandarowy podnosi sztandar prawą ręką pionowo do góry wzdłuż prawego ramienia. Następnie lewą ręką chwyta drzewce sztandaru tuż pod prawą i opuszcza prawą rękę na całej długości, obejmując dolną część drzewca. Asysta sztandaru   w postawie zasadniczej,

          - wykonując chwyt „Do nogi’ z położenia „Prezentuj” lub z położenia „Na ramię”, sztandarowy przenosi sztandar prawą ręką (pomagając sobie lewą) do nogi.

          Chwyt „Do nogi” wykonuje się na komendę: „Baczność”

          - salutowanie sztandarem wykonuje się z postawy „Prezentuj”, chorąży robi zwrot w prawo skos    z równoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odległość jednej stopy i pochyla sztandar      w przód do 45°. Po czasie „salutowania” przenosi sztandar do postawy „Prezentuj”,

          - sztandar należy również pochylić podczas wciągania flagi państwowej na maszt oraz w przypadku ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci.