Wycieczka dla uczniów klasy VII oraz VIII odbyła się dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach rządowego programu "Podróże z klasą". Dziękujemy!
Dzień 1. O północy wyjechaliśmy z Grobel w stronę Trójmiasta. Dla wielu uczniów była to wielka przygoda, gdyż Bałtyk mieli zobaczyć po raz pierwszy. W godzinach przedpołudniowych przyjechaliśmy do Sopotu. Spacer w promieniach słońca po uzdrowisku, wizyta na molo oraz plaży zachwyciły uczniów. Przejechaliśmy do Gdyni. A tam spacer Wybrzeżem Kościuszkowskim, zwiedzanie żaglowca „Dar Pomorza”, podziwianie okrętu wojskowego "Błyskawica" oraz łodzi podwodnej. Kolejnym punktem planu była wizyta w gdyńskim akwarium – jednym z najpiękniejszych akwariów morskich w Europie. Wieczorem dojechaliśmy do Władysławowa na miejsce zakwaterowania. Po obiadokolacji udaliśmy się na wieczorny spacer brzegiem Bałtyku. Morze okazało całą swą potęgę. Było niezwykle majestatyczne i budziło respekt, a fale przepędzały ciekawskich.
Dzień 2. Po śniadaniu spotkaliśmy się z przewodnikiem i przejechaliśmy do Gdańska. Zwiedzanie Starego Miasta: Drogi Królewskiej – Bramy Wyżynnej, Katowni, Złotej Bramy, a także spacer ulicą Długą z kamienicą Uphagena, podziwianie Ratusza Miejskiego, Dworu Artusa, Poczty Polskiej, fontanny Neptuna okraszał nam deszcz obficie płynący z nieba. Przewodniczka powiedziała nam, iż deszcz dla średniowiecznych gdańszczan był odbierany jako błogosławieństwo, zatem zmoknięci mogliśmy się czuć wyjątkowo. To wraz z nami dotarł z Władysławowa. :) Po odpoczynku i ogrzaniu się w ulubionej restauracji młodzieży udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Poczty Polskiej. Przejście ulicą Mariacką do Bazyliki Mariackiej – największej ceglanej bazyliki w Północnej Europie. Zwiedzaliśmy wnętrze, a chętni wyszli na wieżę widokową. Około godziny 15-tej mieliśmy rejs statkiem na Westerplatte. Zwiedzanie miejsca bohaterskich zdarzeń z września 1939 roku – Wartownia nr 1, Cmentarz Obrońców Westerplatte, ruiny budynku koszarowego oraz ogromnego obelisku wywarło na wszystkich duże wrażenie.
Tego dnia chłopcy wykupili u przydrożnej kwiaciarki niemalże cały asortyment, aby już nie stała na chłodzie i rozdawali koleżankom, przechodniom, (opiekunki otrzymały jako pierwsze). Bardzo nam było miło. Kwiaty wywołały uśmiech na wielu twarzach.
Dzień 3. Po śniadaniu i wykwaterowaniu (tym razem zabraliśmy słoneczną pogodę) przejechaliśmy do Malborka, gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy Zamek Wielkich Mistrzów, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO – największego na świecie zamku zbudowanego w stylu gotyckim, którego budowę rozpoczęto w 1274 roku. Uczniowie "nieco" zmęczeni chętnie zjedli obiad i w drodze powrotnej zapadli w sen. Szybko się zregenerowali i w rytmie pogodnego repertuaru w późnych godzinach nocnych oddaliśmy wycieczkowiczów rodzicom.
Opiekę nad uczniami sprawowali: Pan Zbigniew Chowaniec oraz Panie: Aneta Pelc - Kardas, Elżbieta Dul i ja.
Dziękuję za współpracę uczniom i nauczycielom oraz firmie "Baltazar".
dyr. Anna Piędel