Czary i magia
I Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
Dnia 30 maja 2017 r. o godzinie 9.00 odbył się I Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów gimnazjum.
Konkurencje zakończyły się wygraną klasy III gimnazjum. Drugie miejsce zajęła klasa I, a trzecie klasa II. Organizatorami i sędziami konkursu byli uczniowie klasy II gimnazjum (Kamila Wojtanowicz, Julia Lis i Dominik Bieńkowski) w ramach realizacji projektu gimnazjalnego.
Opiekunem projektu był pan Cezary Kardas.
Dzień Dziecka 2017
Tegoroczne święto DZIECI przygotowaliśmy w nieco innej odsłonie. Była świetna zabawa, dużo śmiechu, odrobinka rywalizacji, a to wszystko doprawione nutką odwagi…
Zaproponowaliśmy uczniom Czytelniczy Dzień Dziecka. Początkowe obawy o powodzenie szybko się rozwiały, gdy zobaczyliśmy uśmiechnięte i zarazem bardzo zaangażowane twarze naszych podopiecznych.
Po spotkaniu z wychowawcami uczniowie wyruszyli na niecodzienne poszukiwania. Na szkolnych korytarzach zostały ukryte obrazki związane z książką, a uczniowie prześcigiwali się w zdobywaniu tego wyjątkowego trofeum. W ten sposób rozbudziliśmy apetyt na więcej czytelniczych doznań, który już po chwili został zaspokojony…
Około godziny 1000 pani dyrektor Grażyna Podedworna rozpoczęła wspólne czytanie powieści Małgorzaty Musierowicz pt. Kwiat kalafiora. Chętni odczytywali fragment powieści na głos. Przedstawiciele wszystkich klas zaprezentowali też własny, wyjątkowy sposób czytania ulubionych tekstów, które tego dnia z sobą przynieśli. Mamy nadzieję, że nasz udział w ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam! pomoże poprawić ubiegłoroczny wynik i pobić rekord czytania w jednym momencie.
Reprezentanci klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum brali udział w przygotowanych konkurencjach, które związane były z czytelnictwem i mieli okazję wykazać się wiedzą, talentem i sprytem.
Bawili się w kalambury, rysując wylosowane postaci z lektur bądź tytuły dzieł. Kolejna zabawa polegała na rozpoznaniu tekstu lektur po odczytanym fragmencie. Wszyscy poradzili sobie doskonale. Żadna lektura nie pozostała nierozpoznana, co napełniło nadzieją serca polonistów. Koleje zadanie utwierdziło w tym przekonaniu, gdyż uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące poznanych utworów literackich. Uczniowie czytają!
Rebus rozbudził wyobraźnię. Było to zadanie wymagające zarówno wiedzy, jak i pomysłowości. Po pochwaleniu się wynikami pracy, nadszedł czas na układanie puzzli, które po złożeniu przedstawiały okładki znanych książek. Dokańczanie wylosowanych przysłów, było już ostatnim zadaniem.
Zmagania czytelnicze zakończyło rozstrzygnięcie konkursów pt. Relaks z książką oraz Narysuj mi wiersz o wiośnie… organizowanych przez Samorząd Uczniowski i Bibliotekę Szkolną. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu drobiazgi, które bardzo przypadły do gustu obdarowanym.
Kiełbaski pieczone na rożnie i rozgrywki sportowe zakończyły świętowanie Dnia Dziecka w naszej szkole.
Był to wyjątkowy dzień. Wszyscy nauczyliśmy się czegoś nowego. Uczniowie doświadczyli, że książka niesie z sobą różne emocje i wzbogaca wiedzę oraz życie, a my nauczyciele, że nie należy się bać proponowania czytelniczych zmagań, lecz przeciwnie, z podniesioną dumnie głową wciąż powtarzać: WARTO CZYTAĆ!!!
Organiztorem spotkania była pani Anna Piędel we współpracy z wychowawcami.
Jak za dawnych lat...
1 czerwca 2017 r. dzieci z klas 0-III wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechały do Muzeum Etnograficznego w Kolbuszowej. Celem wycieczki było kształtowanie i budzenie u uczniów przywiązania do rodzinnego krajobrazu i dziedzictwa kulturowego własnego regionu.
Skansen w Kolbuszowej to urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku. Prezentują kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Dzieci miały możliwość zwiedzić dawne chłopskie chaty, budynki gospodarcze, sprzęty, jakimi posługiwali się ludzie.
Klasy 0a i 0b uczestniczyły w zajęciach „Malowany konik - świat drewnianych zabawek”, natomiast klasy I-III w zajęciach „Cała izba przystrojona - kwiaty z bibuły”. Przed powrotem dzieci kupiły pamiątki.
Piknik rodzinny 2017
W dniu 28 maja 2017 roku na placu szkolnym Zespołu Szkół w Groblach odbył się PIKNIK RODZINNY, którego organizatorem był Parafialny Zespół Caritas.
Dzieci z klas 0a, 0b, I, II i III szkoły podstawowej przedstawiły program artystyczny. Poprzez taniec i śpiew wyraziły miłość do swoich rodziców.
Komisja konkursowa oceniła prace plastyczne, które zostały wykonane przez dzieci klas młodszych i wyłoniła zwycięzców (co nie było wcale łatwe☺, gdyż wszystkie w piękny sposób opowiadały jak rodzina spędza wspólnie czas).
Nagrodę główną (rodzinny wyjazd do kina) otrzymał Kacper Wielgosz z klasy II. Gratulujemy!
Dzieci zostały też nagrodzone za udział w wielkopostnej akcji zbierania serduszek. Za cierpliwość i czynny udział w modlitwie odebrały miłe upominki.
Po części oficjalnej nastąpiła radosna zabawa!!!
Baw się z nami 2017
W dniu 24 maja 2017 roku odbyła się kolejna edycja turnieju sportowego dla uczniów trzecich klas szkół podstawowych „Baw się z nami”.
W zawodach wzięło udział pięć drużyn z terenu naszej gminy.
W wyniku rozgrywek uzyskano następujące miejsca:
I miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeżowem Podgórzu
II miejsce: Zespół Szkół w Jeżowem Centrum
III miejsce: Zespół Szkół w Groblach
IV miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeżowem Kameralnem
V miejsce: Zespół Szkół w Jacie
Dziękujemy za wspólną zabawę!!!!!!!!
Dekanalny Konkurs Wiedzy Biblijnej
„Zachęcam was, abyście coraz bardziej się doskonalili i starali zachować spokój, spełniać własne obowiązki i pracować własnymi rękami, jak to wam nakazaliśmy.” 1 Tes 4,11
17 maja 2017 roku w Zespole Szkół w Groblach odbył się Dekanalny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie” dla dekanatu Rudnik nad Sanem.
W konkursie wzięło udział 22 uczniów ze szkoły podstawowej i 16 uczniów z gimnazjum.
Do etapu diecezjalnego awansowali: ze szkoły podstawowej Jagoda Reichert z parafii p.w. Św. Marcina Biskupa w Kopkach i Mateusz Tabaka z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowym Narcie; z gimnazjum: Faustyna Florek parafii p.w. Św. Katarzyny w Łętowni i Mateusz Golas z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Groblach.
Komisji konkursowej przewodniczył ks. Krystian Kusztyb – wikariusz z parafii w Łętowni, a patronat honorowy objęli: pani Grażyna Podedworna – dyrektor Zespołu Szkół w Groblach i ks. Waldemar Farion – dziekan dekanatu rudnickiego.
„Jesteś tym, co jesz”
„Niech częste mycie i zdrowe jedzenie Cię nie złości, bez tego życie nie ma żadnej przyjemności”
Pod takim hasłem w naszej szkole, w dniu 16 maja 2017 r. odbył się turniej wiedzy o zdrowym żywieniu. Wzięli w nim udział uczniowie klas I – IV. Przed rozgrywkami klasa II przedstawiła inscenizację pt. „Jesteś tym, co jesz”. Myślą przewodnią inscenizacji było propagowanie zdrowego trybu życia. Po występie klasy II rozpoczął się turniej.
Po pierwszej serii pytań najmłodsze dzieci z klasy 0a i 0b zaprezentowały zestaw ćwiczeń do gimnastyki porannej. Później była druga tura pytań, po niej został wyłoniony zwycięzca. Wygrała klasa II. Nagrodą dla zwycięzców był kosz jabłek. Każda klasa otrzymała pamiątkowe dyplomy.
Organizatorem uroczystości była pani Krystyna Rodzeń.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy tak rozległej wiedzy o zdrowym trybie życia.
Czyste powietrze wokół nas!
Dzieci z klasy 0b uczestniczyły w realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas”.
Program był realizowany poprzez cykl przeprowadzonych zajęć, wykonanie gazetki tematycznej z zakresu profilaktyki tytoniowej oraz spotkanie z pielęgniarką szkolną.
Podsumowaniem programu był przemarsz dzieci ulicami wsi z hasłami nawołującymi do niepalenia przy nich.
Master of English 2017
12 maja 2017 roku odbył się w Zespole Szkół w Starym Narcie II Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego Master of English. Uczniowie klasy VI - Gabriela Kopeć i Dominik Baran godnie reprezentowali naszą szkołę i zdobyli I miejsce. Naszych uczniów przygotowała pani Agnieszka Ruszak, natomiast opiekę podczas konkursu sprawował pan Cezary Kardas.
Serdecznie gratulujemy!
Świetlicowy Konkurs Recytatorski "Wiosna"
12 maja 2017 roku dzieci z klas 0 - III szkoły podstawowej przywoływały wiosnę, która w tym roku nie chce w pełni do nas zawitać. Świetlicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem "Wiosna" to już druga edycja, przygotowana przez panią Bożenę Drzymałę.
Laureaci:
I miejca: Krzysztof Popek (kl. 0 b) - "Wiosna" Michał Krudysz (kl. I) - "Żuraw i czapla" Jakub Rodzeń (kl. II) - "Deszcz majowy"
II miejsca: Katarzyna Smoleń (kl. 0 a) - "Szara pogoda" Natalia Olko i Natalia Piechowska (kl. III) - "Przyjście wiosny"
III miejsca: Aleksandra Jędrek (kl. 0 b) - "Wiosenne porządki" Zuzanna Jedrek (kl. I) - "Wiosna" Krystian Bolka (kl. II) - "Wiosna"
Spacer po Warszawie
„Chyba nie ma na świecie takiego miasta, tak właśnie jak niepowtarzalne nigdzie indziej są warszawskie wiosenne zapachy, nastroje, uczucia i myśli. I dlatego nie mówcie nam o wiosnach paryskich czy wiedeńskich! Nam, którzy wiedzą, czym jest, czym potrafi być warszawska wiosna”. Leopold Tyrmand
Nasz spacer po Warszawie w dniu 10 maja 2017 roku rozpoczęliśmy od przywitania króla Zygmunta III Wazy, którego postać górujena placu Zamkowym. Tuż obok podziwialiśmy siedzibę króla. Trudno uwierzyć, że Zamek Królewski został zburzony podczas II wojny światowej i zrekonstruowany tak wiernie.
Wsłuchując się w słowa pani przewodnik przed Bazyliką Archikatedralną pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela usłyszeliśmy dźwięk warszawskiego hejnału. Jest grany każdego dnia o godz. 11.15 z wieży zegarowej na Zamku Królewskim. Jest to czas, w którym zegar zatrzymał się na wieży Zamku Królewskiego podczas bombardowania Warszawy w czasie II wojny światowej. Melodia została utworzona na podstawie motywów "Warszawianki" i "Marszu Mokotowa".
Powędrowaliśmy urokliwymi uliczkami Starego Miasta, podziwiając piękne, klimatyczne kamieniczki, te stare oraz te, które już zostały wyremontowane. Na Rynku, otoczony fontanną, zobaczyliśmy pomnik Syrenki. Aby nie uwiodła nas swoim śpiewem niektórzy zatykali uszy☺
Odpoczywając na Starym Mieście musieliśmy pomyśleć o pamiątkach. W plecakach zamieszkały różne niezwykłe rzeczy☺. Pani przewodnik pokazała nam przytulną cukiernię, gdzie mogliśmy zjeść lody i wypić gorącą czekoladę. Oj, dla tego smaku warto tam jeszcze wrócić!
Zatrzymaliśmy się na chwilę, aby podziewać Barbakan i wysłuchać historii fortyfikacji. Nasi chłopcy doskonale poradzili sobie z trudnymi pytaniami.
Duże wrażenie zrobił na wszystkich pomnik Małego Powstańca. Zapatrzeni w niewielką postać dziecka w za dużym mundurze, hełmie i z bronią w ręku chyba wszystkim przychodziła do głowy tylko jedna myśl. Nigdy więcej wojny!
W drodze do Pałacu Kultury i Nauki zatrzymaliśmy się na chwilę przed Siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozmarzyliśmy się o wizycie w hotelu Bristol.
Odwiedzając stolicę nie mogliśmy nie oddać hołdu poległym żołnierzom. W zadumie i zachwycie przyglądaliśmy się jak żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego przeprowadzali zmianę warty. Może wśród wycieczkowiczów był przyszły żołnierz tego batalionu?
Warszawa z trzydziestego piętra Pałacu Kultury i Nauki jest piękna! Chociaż wjazd na tę wysokość przyprawił wielu o szybsze bicie serca!
Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na wejście na Stadion Miejski Legii Warszawa. Mieliśmy szansę usłyszeć ciekawostki dotyczące obiektu oraz okazję przyjrzenia się treningowi pierwszej drużyny. Zachwytom nie było końca, kiedy na murawie dojrzeliśmy Michała Pazdana. Kiedy zwiedziliśmy wszystkie zakamarki obiektu, ustawiliśmy się w dwóch rzędach i wybiegliśmy na murawę boiska☺Nawet ci, którzy nie fascynują się sportem uznali, że był to jeden z najpiękniejszych momentów naszej wycieczki.
Nasze wzdychania o Bristolu rozwiały się, kiedy zobaczyliśmy nasze miejsce noclegowe. Karczma pod Bażantem to wyjątkowe miejsce z niezwykle gościnną właścicielką, wysokim standardem oraz wyśmienitym jedzeniem!
Dugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy wczesnym, wspaniałym śniadaniem!
W Centrum Nauki Kopernik można spędzić cały dzień. Ta niezwykła lekcja wzbudziła we wszystkich wiele emocji. Samodzielnie dotykaliśmy, badaliśmy, robiliśmy doświadczenia. Nauka w takim wydaniu jest rzeczywiście łatwa i przyjemna!
Po zjedzeniu obiadu w restauracji Rewers (w atmosferze Uniwersytetu Warszawskiego☺) udaliśmy się do Wilanowa.
Wzięliśmy udział w warsztatach historycznych, dzięki którym poszerzyliśmy swoją wiedzę o czasach króla Jana III Sobieskiego oraz jego małżonki królowej Marii Kazimiery, która zwana była Marysieńką. Kuba i Kacper w stroju szlachcica wyglądali bardzo dostojnie, jednak wszyscy stwierdzili, że wolą współczesność. Pospacerowaliśmy po parku, aby poczuć klimat dawnych lat. Przestrzeń i cisza nas otaczająca spowodowała, że każdy na chwilę zadumał się nad tym co było kiedyś, rozmarzyła się o tym co przed nami…
Czas do domu!
Nasza stolica jest piękna i na pewno wrócimy tam jeszcze.
Zachęceni przez panią przewodnik (dziękujemy pani Małgosiu☺)chcemy obejrzeć jeszcze więcej i więcej…
Baśnie pana Perrault
Dnia 10 maja 2017 r. dzieci z klas 0a, 0b i I wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Rudnika nad Sanem, by obejrzeć spektakl teatralny pt. „Baśnie pana Perrault”. Aktorzy z Wrocławskiego Teatru „Artenes” dzięki ciekawej scenografii, pięknej muzyce, barwnym strojom oraz różnym efektom specjalnym przenieśli widzów w zaczarowany świat bajek. Trzy opowiadania: „Czerwony Kapturek”, „Tomcio Paluch” i „Ośla skórka” zostały przedstawione w taki sposób, aby dzieci mogły dostrzec morał tkwiący w każdej historii. Pan Perrault wraz z bajkowymi postaciami wyjaśnia czy należy słuchać starszych, jak zachowywać się wobec obcych oraz co jest ważniejsze: postura czy rozum. Udowadnia także dzieciom jak ważna w życiu jest nadzieja i miłość. Spektakl prócz dobrej zabawy był dla uczniów dobrą okazją do przypomnienia wartości, jakie powinni cenić w życiu.
Po pełnym wrażeń spektaklu dzieci zadowolone wróciły do szkoły.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
8 maja 2017 roku byliśmy organizatorem gminnego etapu turnieju „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi zmierzyło się 19 zawodników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych ze szkół:
Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeżowem Podgórzu Zespół Szkół w Jeżowem Centrum Zespół Szkół w Starym Narcie Publiczne Gimnazjum w Jeżowem Zespół Szkół w Groblach
Wyniki w szkole podstawowej:
I miejsce: Zespół Szkół w Groblach
II miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeżowem Podgórzu
III miejsce: Zespół Szkół w Jeżowem Centrum
Wyniki w gimnazjum:
I miejsce: Zespół Szkół w Starym Narcie
II miejsce: Zespół Szkół w Groblach
III miejsce: Publiczne Gimnazjum w Jeżowem
Gminny Konkurs Historyczny w Jacie
5 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Jacie odbył się I Gminny Konkurs Historyczny dla klas IV-VI szkoły podstawowej pod hasłem "Polska Piastów". Uczniowie pisali godzinny test, sprawdzający wiedzę uczniów z zakresu znajomości wydarzeń, pojęć i chronologii historycznej z czasów Polski średniowiecznej. Musieli się także wykazać umiejętnością korzystania z różnych źródeł informacji. Organizatorzy zadbali o miłą atmosferę konkursu. Dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek, dyplomy i drobne upominki. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy szóstej Michał Łyko oraz Dominik Baran, który zajął III miejsce. Opiekunem uczniów była pani Stefania Kapic.
Gratulujemy sukcesu!
Biało – czerwony „ Dzień Flagi” z przedszkolakami
„Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”
Wiek przedszkolny to najlepszy czas na uświadomienie dzieciom znaczenia symboli narodowych oraz zaszczepienie ducha patriotyzmu, dlatego w dniu 4 maja 2017 r. dzieci z klasy 0a i 0b z biało – czerwonymi chorągiewkami - symbolicznie przeszły ulicami wsi, ciesząc się, że mogą w ten sposób uczcić „Święto Flagi” oraz tak ważne dla naszego kraju wydarzenia.
Witaj, majowa jutrzenko!
Dnia 28 kwietnia 2017 r. odbyła się akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się wniesieniem sztandaru oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.
Akademia rozpoczęła się zaprezentowaniem sytuacji polityczno-gospodarczej kraju w tamtej epoce. Naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn. Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy czwartej zatańczyli poloneza kończąc tym uroczystą akademię.
Gminny Konkurs Ortograficzny klas IV - VI
W dniu 28 kwietnia 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Urszuli Ledóchowskiej w Jeżowem Kameralnem odbył się VI Gminny Konkurs Ortogrficzny dla klas IV- VI. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI: Agnieszka Szeliga, Gabriela Kopeć i Wiktoria Rychlak.
Wszystkie dziewczeta bardzo ładnie napisały przygotowany test, natomiast Wiktoria Rychlak zajęła II miejsce!
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas etapu powiatowego.
Wielkanocne życzenia ze świata
Dzieci klasy 0 a i 0 b oraz uczniowie klasy VI szkoły podstawowej wzięli udział w programie eTwinning, który polegał na wykonaniu kartek z życzeniami wielkanocnymi. Następnie zostały one wysłane do dzieci w Rumuni, Grecji, Włoszech, Czechach, Polsce i Maroku. Ku zdziwieniu wszystkich uczniowie tamtejszych szkół również szybko do nas odpisali, składając życzenia w języku angielskim. Łącznie otrzymaliśmy około 80 kartek. Pomysłodawcą tego ciekawego przedsięwzięcia była pani Agnieszka Ruszak.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie