MEIN zaprasza do zapoznania się z materiałami dotyczącymi profilaktyki chorób zakaźnych.
PROFILAKTYKA CHORÓB ZAKAŹNYCH
DYPLOM OD MEiN
Życzenia Rady Rodziców
ŻYCZENIA MINISTRA EDUKACJI I NAUKI
"Bóg się rodzi, moc truchleje..."
Życzenia Podkarpackiego Kuratora Oświaty
Życzenia Samorządu Uczniowskiego
Życzenia od Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli
"Jasełka"
Jest taka noc, na którą człowiek czeka i za którą tęskni.
Jest taki wyjątkowy wieczór w roku, gdy wszyscy obecni gromadzą się przy wspólnym stole.
Jest taki wieczór, gdy gasną spory, znika nienawiść...
Wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia...
To noc wyjątkowa... Jedyna... Niepowtarzalna... Noc Bożego Narodzenia...
Boże Narodzenie to też jednak czas na chwilę odpoczynku od gonitwy, codziennych spraw, refleksji na Miłością, która w tym magicznym czasie rodzi się w sercu każdego z nas. W tak świątecznym nastroju i adwentowym wyczekiwaniu na Miłość społeczność szkolna miała okazję spotkać się 17 grudnia 2021 r. na pięknej akademii przygotowanej przez uczniów klasy II i III oraz przedstawicieli klasy I i Samorządu Uczniowskiego. Dzieci odegrały tradycyjne "Jasełka" ze żłóbkiem, Maryją, Józefem, pasterzami, królami, aniołkami.
Serdecznie dziękujemy za piękne wprowadzenie w atmosferę zbliżających się świąt i przypomnienie ich istoty. W tym roku nie podzieliliśmy się tradycyjnie opłatkiem, ale mieliśmy okazję wspólnego odśpiewania kolęd i złożenia życzeń.
Akademię przygotowały Panie Elżbieta Zaręba i Anna Bałut.
NAGRODA DLA WIKTORII PIĘDEL
Wiktoria Piędel uczennica klasy I otrzymała nagrodę za udział w konkursie plastycznym "MÓWIĘ NIE - WSZYSTKIEMU, CO ZŁE" organizowanym w Gminnym Przedszkolu w Krzeszowie w roku szkolnym 2020/2021. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odybywa się obecnie. Opiekunką artystyczną dziewczynki była Pani Teresa Szewc.
Honorowym ptronatem konkurs objął Starosta Powiatu Niżańskiego Pan Robert Bednarz.
Gratulujemy Wiktorii i życzymy kolejnych sukcesów!
"I Ty zostań Św. Mikołajem"
Kolejny raz nasza szkoła przyłączyła się do akcji "I Ty zostań Świętym Mikołajem". Organizatorem akcji była opiekunka Szkolnej Kasy Oszczędności - Pani Elżbieta Zaręba. Tradycyjnie wspieraliśmy dzieci z Domu Dziecka im. Dzieciątka Jezus w Rudniku nad Sanem. Tym razem przekazaliśmy kwotę 1210 zł.
Dziękujemy wszystkim naszym uczniom i dzieciom z oddziałów przedszkolnych, za przyłączenie się do akcji.
RAZEM NA ŚWIĘTA
W ramach akcji "Razem na Święta" podopieczni świetlicy wykonali kartki świąteczne z życzeniami. Przekażą je bliskim osobom, (Rodzicom, Babciom, Dziadkom i innym). Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Dzięki takim drobnym gestom możemy sprawić, aby stały się one jeszcze piękniejsze i radośniejsze.Szczególnie w tym okresie wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości.
Alicja Kopeć
SZKOLNE KOŁO CARITAS
W tym roku Szkolne Koło Caritas ze względu na pandemię i dbając o bezpieczeństwo, nie odwiedziło osób samotnych z życzeniami i świątecznymi stroikami. Wraz z Samorządem Uczniowskim wykonaliśmy świąteczne stroiki i odwiedziliśmy cmentarz parafialny. Złożyliśmy je na grobach ks. kan. Kazimierza Lęcznara – emerytowanego i pierwszego proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Groblach, pana organisty Wiesława Szeligi i Grobie Nieznanego Żołnierza. Przy zapalonych zniczach modliliśmy się za Ich dusze i wszystkich, których groby znajdują się na tym cmentarzu.
WYRÓŻNIENIE W DIECEZJALNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM
Kornelia Litha - uczennica klasy III zdobyła wyróżnienie, a Izabela Rodzeń nagrodę za udział w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym Rodziny Szkół im. Jana Pawła II "Obraz przyrody w życiu i nauczaniu Jana Pawła II zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2. im. Jana Pawła II w Gorzycach.
Patronat honorowy nad konkursem objęli Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz oraz Wójt Gminy Gorzyce Leszek Surdy.
Gratulujemy!
AKCJA: ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI
MEiN zachęca, aby w poniedziałek, 13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysły świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.
Apel o zapalenie świec pamięci w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego skierował do wszystkich Polaków prezydent Andrzej Duda https://www.youtube.com/watch?v=qk7oaQp7kBg.
Instytut Pamięci Narodowej przygotował specjalne materiały dydaktyczne, w tym scenariusz zajęć lekcyjnych „Dzieci stanu wojennego”, skierowane do uczniów klas VIII szkoły podstawowej. Materiały znajdą się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zapal-swiatlo-wolnosci--40-rocznica-wybuchu-stanu-wojennego. W komunikacie opublikowane zostały dodatkowe informacje o innych inicjatywach rocznicowych.
MEiN zachęca do włączenia się w obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Anna Ostrowska Rzecznik Prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Po złożeniu wniosku w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości PSP im. Jana Pawła II w Groblach otrzymała
60000 zł
na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych i wyposażenia.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
SEGREGUJ ODPADY! - SPOTKANIE EDUKACYJNE
10 XII 2021 r. dla uczniów klas I - IV zostało przeprowadzone spotkanie edukacyjne na temat segregacji odpadów oraz skutków zanieczyszczania środowiska.
Pogadankę dla uczniów przeprowadził pracownik firmy ZiTOK - Zbiórki i Transportu Odpadów Komunalnych Józefy Hausner.
Uczniowie uważnie słuchali i chętnie zabierali głos w dyskusji, do czego prowadzący zachęcał. Na prezentowanych zdjęciach widzieli konsekwencje nierozważnych poczynań ludzi.
Takie zajęcia są niezwykle istotne. Dziękujemy!
Zachęcamy do udziału w akcji! Bądźmy #RazemNaŚwięta!
Już po raz czwarty bierzemy udział w akcji „Razem na święta”. Głównym celem inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych.
„Razem na Święta” – założenia akcji
„Razem na Święta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Chcemy, aby działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę.
Z uwagi na trwający stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” powinny uwzględniać obowiązujące zasady bezpieczeństwa i przepisy sanitarne.
Przykłady działań w ramach akcji „Razem na Święta”
Uczniom i nauczycielom proponujemy następujące działania:
- zorganizowanie zbiórki darów dla osób potrzebujących,
- samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliższej okolicy,
- przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliższej okolicy, przyjaciół,
- zaoferowanie pomocy osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach,
- zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt,
- przygotowanie kartek dla kombatantów i Rodaków na Kresach,
- wsparcie organizacji oferujących pomoc Polakom i Polonii za granicą.
Są to jedynie przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym mogą podejmować szkolne kluby i koła wolontariatu. Katalog działań jest otwarty. Chętnie poznamy inne przedsięwzięcia przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Chcemy, aby szkoły otwierały się na współpracę ze środowiskiem lokalnym, a uczniowie dostrzegali potrzeby i problemy innych ludzi.
Zachęcamy do udziału w akcji! Bądźmy #RazemNaŚwięta!
WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU!
Jakże wszyscy lubimy ten dzień... 6 grudnia Św. Mikołaj odwiedził naszą szkołę. Wyczekiwaliśmy Go już od wczesnych godzin rannych. Ależ miło było usłyszeć dzwoneczki i wesołe pozdrowienie. To bez wątpienia ulubiony święty zarówno dorosłych jak i dzieci. Uśmiechom, wierszom i piosenkom nie było końca.
Kochany Św. Mikołaju pamiętaj o nas w przyszłym roku! Zapraszamy!
List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia do Rodziców
MINISTER ZDROWIA, MINISTER EDUKACJI i NAUKI
Warszawa, 1 grudnia 2021 r.
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie
w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.
Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.
Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.
W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.
Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.
Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
MINISTER EDUKACJI I NAUKI
Adam Niedzielski
MINISTER ZDROWIA
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie