Drodzy Rodzice!
Niełatwo nam pogodzić się z izolacją i przymusową rezygnacją z dotychczasowego trybu życia. Zmiany te tym bardziej trudno zrozumieć dzieciom, wyrwanym nagle ze swoich rytuałów, pozbawionym towarzystwa kolegów, a nawet możliwości wyjść w różne miejsca. Dlatego też starajmy się postępować tak, aby stres nie zawładnął naszym życiem.
Jest to czas wspólnej mobilizacji do działania w trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci. Teraz Wy Drodzy Rodzice jesteście ogromnym wsparciem nie tylko dla swoich dzieci, ale także dla nauczycieli- za co bardzo dziękujemy.
Rodzice mogą pomóc dzieciom w łagodzeniu stresu związanego z pandemią poprzez rozmowę, rzeczowe i przystępne przedstawienie faktów. Ważne jest też, by dać dzieciom i nastolatkom poczucie bezpieczeństwa, pozwolić na wyrażenie emocji, takich jak zdenerwowanie, złość, a także podzielić się z nimi własnymi sposobami na rozładowanie stresu.
Dobrym sposobem na zachowanie spokoju jest stosowanie się do wszelkich wytycznych dotyczących walki z koronowirusem.
Aby wspierać i podtrzymać motywację dziecka do systematycznego uczenia się poza szkołą warto:
1. Rozbudzać u dziecka zamiłowanie do nauki i ciekawość do świata.
Wyjaśnij dziecku do czego przydaje się wiedza uzyskana w szkole, wskazuj wartość i możliwość wykorzystania jej w życiu codziennym. Ważne aby dziecko miało świadomość, że edukacja jest bardzo praktyczna i czyni życie łatwiejszym.
Pomóż dziecku uwierzyć, że może odnieść sukces.
Okazuj życzliwe zainteresowanie sprawami szkolnymi dziecka. Dostrzegaj sukcesy i starania, chwal za poniesiony wysiłek. Buduj w dziecku poczucie własnej wartości i wiary we własne możliwości.
2. Wdrażaj dziecko do samodzielności i systematyczności.
Zachęcaj dziecko do samodzielności. Wspieraj ale nie wyręczaj –„wiem, że to potrafisz, dasz sobie radę”. Ucz i wdrażaj do systematyczności. Jeśli codziennie rozmawiasz z dzieckiem na temat rzeczy, których się uczyło pomagasz utrwalać jego wiedzę. Umysł, który regularnie ćwiczy, łatwiej przyswaja informacje i zapamiętuje je. Dziecko, które codziennie utrwala sobie zdobywane wiadomości, nie będzie mieć problemów z nauką.
3. Nie krytykuj i bądź cierpliwy
Nie krytykuj lecz udzielaj wskazówek, pozwól dziecku uczyć się na błędach
i niepowodzeniach. Bądź cierpliwy.
4. Rozbudzaj zainteresowania i pasje dziecka
Rozmawiaj z dzieckiem o jego zainteresowaniach, celach i planach na przyszłość. Pokaż jaka wiedza i umiejętności potrzebne są do osiągnięcia celu, że szkoła i zdobyta wiedza pozwoli mu stać się w przyszłości kimś, kim chce być.
5. Dobrze zorganizuj czas dziecka
Staraj się ustalić harmonogram dnia – zarezerwuj czas na naukę, odpoczynek ale także na utrwalanie zdobytej wiedzy. Pomóż dziecku rozłożyć materiał do nauki na etapy, nie zostawiaj trudnych treści do opanowania na koniec kiedy dziecko może odczuwać zmęczenie.
6. Podtrzymuj wartość nauki zdalnej i pokaż jej pozytywne strony
Nie umniejszaj wartości nauki zdalnej - ma tak samą wartość jak praca zdalna rodzica. Podejdźmy do sprawy odpowiedzialnie. Pokaż dziecku pozytywne strony nowej sytuacji jako szansy na poprawę ocen i nadrobienie ewentualnych zaległości do czasu powrotu
do szkoły.
Z poważaniem
mgr Danuta Nowak
pedagog szkolny