„Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły
ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska!”
100 rocznica Odzyskania Niepodległości to wyjątkowe święto wszystkich Polaków w kraju i za granicami Ojczyzny. 8 listopada 2018 roku także nasza szkoła włączyła się w ogólnopolskie obchody tego doniosłego wydarzenia. W organizację uroczystości zaangażowali się nauczyciele, uczniowie, rodzice, Ochotnicza Straż Pożarna, a także społeczność lokalna. Wzięła w nich udział pani Marta Koc, reprezentując Wójta Gminy Jeżowe – Pana Marka Stępaka.
O godz. 840 w uroczystym pochodzie, prowadzeni przez poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Groblach, przyozdobieni kotylionami, udaliśmy się do Kościoła Parafialnego p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Groblach, by wspólnie modlić się w intencji Ojczyzny i poległych w Jej obronie.
Jako wprowadzenie do liturgii uczeń V klasy – Kacper Wielgosz zagrał na akordeonie niezwykle nastrojowy utwór Polonez Warszawski. W homilii ksiądz proboszcz Bartosz Rachwał przypomniał powinności patrioty wobec Ojczyzny i Kościoła, przypomniał czym jest tożsamość narodowa i co zawdzięczamy, tym, którzy ginęli na polu bitwy oraz obowiązki wobec Polski spoczywające na każdym z nas.
Po zakończonej Eucharystii rozpoczął się program słowno – muzyczny, który wraz z uczniami przygotowała pani Stefania Kapic i pan Stanisław Kak. Nie mogło zabraknąć wzruszających wierszy i pięknych pieśni wykonywanych przez solistów bądź chóralnie. Utwory i komentarze narratorów przypominały trudne chwile na polu walki, ofiarnie przelewaną krew, walkę do ostatniego tchu także za naszą wolość. Zgromadzeni, w skupieniu, wysłuchali także wykonania na akordeonie przez Michała Łyko – ucznia klasy VIII utworu Biały Krzyż.
Oddając hołd poległym w obranie Ojczyzny wybrzmiały słowa Roty Marii Konopnickiej oraz donośny śpiew Mazurka Dąbrowskiego.
Trwając w podniosłej atmosferze udaliśmy się w uroczystej procesji na cmentarz, by pochylić czoła przed tymi, którzy zginęli w walce. Podążaliśmy prowadzeni przez krzyż, poczty sztandarowe szkoły i OSP, a także flagi biało – czerwone.
Na parafialnej nekropolii, znajduje się symboliczna mogiła, pięknie odnowiona. Mogiła ta w szczególności poświęcona partyzantom, którzy w 1943 roku chwycili za broń i zginęli, za naszą wolność w walce z niemieckim okupantem. To Ci, Którzy nie bali się złożyć największej ofiary, ofiary swego życia.
15 maja 1943 roku 150 partyzantów zaatakowało mieszkających w folwarku Niemców. W wyniku stoczonej walki trzech z nich poniosło śmierć, a kilku zostało rannych. W odwecie Niemcy aresztowali kilkunastu mieszkańców, których osadzono w więzieniu w Rzeszowie z myślą o rozstrzelaniu. Rok 1944 przyniósł kolejne walki na terenie miejscowości. W lipcu Niemcy rozpoczęli ewakuację, wywożąc inwentarz żywy. Uciekając zniszczyli i podminowali teren folwarku. Budynki zaś zostały częściowo zniszczone przez Rosjan, którzy wkroczyli do Grobel 26 lipca. Rozbierali je także wysiedleńcy, by odbudować swoje domy. Jeden z budynków został przeznaczony na szkołę. Ludzie ucieszyli się niezmiernie, że po pięcioletniej okupacji rodzi się wolna Polska. Poległych w walkach z Niemcami upamiętniono symbolicznym grobem na miejscowym cmentarzu (Fragment pochodzący z publikacji pt. Album o Gminie Jeżowe , Walory dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Jeżowe”).
W hołdzie poległym żołnierzom, cywilom złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze bohaterom, które są symbolem naszej pamięci i wyrazem wdzięczności. Przypominamy także wydarzenia, które rozegrały się na tych terenach podczas I i II wojny światowej, by uświadomić młodemu pokoleniu, że wojna nie ominęła i tej małej miejscowości, że okupant dotarł i zawłaszczył sobie ziemie, budynki, zniewolił ludzi.
Po tej wyjątkowej lekcji wróciliśmy do szkoły. Na twarzach odmalowało się zadumanie…
Kochana Ojczyzno, Uczniowie i Społeczeństwo w Groblach pamiętają…
„