Latem...
„Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie,
drży powietrze po ich śmigłym zniku.
Wakacje, panie profesorze! Pora
trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę
oraz czasowniki przez dni lata odmieniać!”
Julian Przyboś
Kolejny rok szkolny 2014/2015 przechodzi do historii. Był radosny, pełen niespodzianek, sukcesów i pewnie wielu porażek. Czas na odpoczynek! Pora nabrać sił, aby sprostać kolejnym wyzwaniom. Podczas uroczystej akademii został przekazany sztandar szkoły młodszym kolegom. Przyznano też nagrody uczniom:
- Najlepsza Absolwentka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Groblach – Kamila Wojtanowicz
- Najlepsza Absolwentka Publicznego Gimnazjum w Groblach – Weronika Szewc
- Najlepszy Absolwent Publicznego Gimnazjum w Groblach – Bartłomiej Lis.
Statuetkę „Super klasy” zdobyli uczniowie klasy IV. Gratulujemy uczniom oraz wychowawczyni, pani Agnieszce Ruszak!!!
Radosnego odpoczynku!!!!
_________________________________________________________________________________
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie klas IV i V
W dniu 23 czerwca wszyscy uczniowie klasy piątej i czwartej ruszyli w Góry Świętokrzyskie, najstarsze góry w Polsce. Z daleka rysowały się jako niewielkie wzniesienia, lecz z bliska mogliśmy podziwiać niezwykłą rozmaitość skał oraz ginące już lasy modrzewiowo - jodłowe. Najwyższe pasmo tych gór to Łysogóry zbudowane z bardzo twardych skał piaskowców kwarcytowych. W ciągu wieków uległy silnemu zniszczeniu przez wodę. Kwarcyt pękał i z litej skały tworzyły się głazy o ostrych krawędziach. Podziwialiśmy je na stokach i z tarasów widokowych, to piękne gołoborza i wspaniała przyroda Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dużo informacji zdobyliśmy w Muzeum ŚPN, a wracając ze szczytu Łysej Góry uczniowie mogli zobaczyć ogródek meteorologiczny z urządzeniami służącymi do pomiaru pogody. Odwiedziliśmy również najstarsze w Polsce sanktuarium na Świętym Krzyżu, które zostało podniesione do Bazyliki Mniejszej. Z przewodnikiem zwiedzaliśmy zespół klasztorny, kościół, krużganki i oczywiście Kaplicę Oleśnickich. W kaplicy mogliśmy uczcić Relikwie Drzewa Krzyża Świętego poprzez ucałowanie i osobistą krótką adorację. W Muzeum Misyjnym widzieliśmy pamiątki przywiezione przez misjonarzy z różnych zakątków świata m.in. obraz Matki Bożej wykonany z kolorowych ziarenek piasku zbieranych w Afryce. Nowicjusz, który nas oprowadzał nauczył nas krótkich modlitw i pozdrowień w języku migowym. Zeszliśmy również do Krypty Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Zjedliśmy obiad w nietypowym miejscu, bo w refektarzu za furtą klasztorną, gdzie posiłki spożywają zakonnicy Misjonarze Oblaci.
Po południu zwiedzaliśmy wspaniałą Jaskinię „Raj”, która jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Ta zachwycająca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych jaskinia wywarła ogromne wrażenie. Nacieki przypominały znane postacie, a jeden z fragmentów szopkę betlejemską. Zmęczeni ale i ubogaceni w to, co zobaczyliśmy, późnym wieczorem wyruszyliśmy w drogę powrotną do Grobel.
Dziękujemy Pani Dyrektor Grażynie Podedwornej za ufundowanie biletów wstępu do Jaskini Raj.
Opiekę podczas wycieczki sprawowały panie: Agnieszka Ruszak, Grażyna Podedworna, Danuta Nowak i Grażyna Łyko.
________________________________________________________________________________
V Dekanalny Dzień Wspólnoty Ministrantów
20 czerwca 2015 roku w Groblach odbył się V Dekanalny Dzień Wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza dekanatu Rudnik nad Sanem.
Spotkanie rozpoczęło się w kościele nabożeństwem do Serca Pana Jezusa w intencji powołań, podczas którego ks. Paweł Paterek z parafii w Rudniku nad Sanem wygłosił formacyjną konferencję na temat V zasady ministranta: „Ministrant poznaje liturgię i nią żyje”. Następnie na boisku sportowym odbył się turniej piłki nożnej dla ministrantów uczęszczających do gimnazjum i szkoły średniej. Faworytem rozgrywek okazała się drużyna z parafii św. Jana Chrzciciela w Jeżowem.
Dzień Wspólnoty zakończyło wspólne grillowanie. Organizatorzy składają podziękowanie wobec wszystkich zaangażowanych w przygotowanie spotkania.
Ks. Jan Ziętarski
________________________________________________________________________________
Bądź bezpieczny!
W dniu 19 czerwca 2015 r. w Zespole Szkół Groble odbyło się przedstawienie profilaktyczne na temat bezpieczeństwa pt. „Bądź bezpieczny”. Uczniowie kl. V poprzez wiersze oraz inscenizację słowno- muzyczną starali się przekazać ważne kwestie dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze i zachowania ostrożności w różnych sytuacjach życiowych. Słowa przestrogi dotyczyły również zbliżających się wakacji, gdzie dzieci narażone są na różne zagrożenia. Poprzez przedstawienia, prace plastyczne dotyczące bezpiecznego spędzania czasu wolnego, lekcje wychowawcze oraz udział w ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje” staramy się uświadomić dzieciom szereg zagrożeń oraz sposoby zapobiegania niebezpieczeństwom.
_______________________________________________________________________________
Spotkanie z grupą „Zaelektryzowani”
W dniu 18 czerwca 2015 roku do naszej szkoły zawitała dwójka animatorów, którzy poprowadzili żywą lekcję przyrody. Mówiąc ogólnie był to piękny spektakl zatytułowany „Czy to magia? Nie, to czysta nauka”. Animatorzy wcielili się w role postaci – szanownego uczonego, mędrca o zapędach pedagogicznych oraz jego przejaskrawionego pupilka jaskiniowca. Podczas gdy uczony mędrzec wychodził z siebie by jak sam mówił, wbić uczniom wiedzę do głowy, drugi animator – stanowiący element humorystyczny – krzyżował wszystkie wspaniałe projekty swoimi nieudanymi pomysłami. Uczniowie świetnie wchodzili w interakcję z mędrcem nauczycielem i niecodzienne eksperymenty związane z podstawowymi funkcjami życiowymi organizmów oraz dowiedzieli się na czym polegają:
- gwałtowny samozapłon siedmiotlenku manganu,
- rozkład termiczny glukonianu wapnia, perhydrolu,
- wytwarzanie domowym sposobem helu, wodoru oraz ich zastosowanie,
- doświadczenia związane z dwutlenkiem węgla (pływanie w CO2, tworzenie mgły itd.)
Wielkim aplauzem cieszyła się „płonąca dłoń”. Ogień palił się na dłoni ale jej nie poparzył. Była też „rakieta”, zabawa z silnikiem tłokowym i wiele innych eksperymentów związanych z tematyką biologii, fizyki i chemii. To absorbująca lekcja przyrody, spektakl, niczym kabaret. To miły i przyjemny czas niecodziennych eksperymentów.
_________________________________________________________________________________ Klub Bezpiecznego Puchatka
W dniu 16 czerwca 2015 roku zostały przeprowadzone zajęcia z przedszkolakami. Uczniowie klasy I należą do Klubu Bezpiecznego Puchatka, dlatego zajęcia dotyczyły bezpiecznego zachowania się w drodze do szkoły oraz bezpiecznego spędzenia wakacji. W trakcie zajęć przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące właściwego stosowania kamizelki odblaskowej, jak i samych odblasków.
Zajęcia zostały zorganizowane przez wychowawczynię klasy pierwszej i jej wychowanków.
Życzymy bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji!!!
________________________________________________________________________________
Egzamin na kartę rowerową
15 czerwca 2015 roku uczniowie klasy czwartej podeszli do egzaminu praktycznego, aby uzyskać kartę rowerową. Oczywiście pierwsza część egzaminu tj. teoria była już za nimi… zdana. Zadaniem uczniów było przejechanie określonej trasy tzw. „ósemki” zwracając uwagę na wszystkie znaki, zasady i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wszyscy uczniowie zdali ten egzamin pozytywnie, a na koniec czekała na nich niespodzianka, czyli grill.
Uczniów przygotowywał nauczyciel zajęć technicznych, pan Tomasz Nizioł, w przeprowadzeniu egzaminu pomagali uczniowie klas gimnazjalnych.
_________________________________________________________________________________ Wycieczka rowerowa klasy III
W dniu 15 czerwca 2015 r. uczniowie klasy III wraz z rodzicami, wychowawcą i panią ze świetlicy wybrali się na wycieczkę rowerową do pobliskiej miejscowości Sibigi. Główną atrakcją tej wyprawy był przygotowany przez rodziców poczęstunek. Dzieci zajadały się kiełbaskami z grilla i owocami. Po posiłku udały się w dalszą podróż do pobliskiego lasu, aby obejrzeć kaplicę św. Huberta. Po skończonej podróży mogły odpocząć w miejscowym Domu Kultury. Tam grały w bilard i w grę „piłkarzyki”. Dzieci bardzo mile wspominają tę wycieczkę.
Było to pożegnanie z pierwszym etapem nauczania i panią wychowawczynią, Krystyną Rodzeń. Od września nowa pani, nowe przedmioty, nowe wyzwania.
Powodzenia Trzecioklasiści!!!
________________________________________________________________________________ Szkolne Koło Caritas
„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”
(Mt 25,40)
Podziel się miłością, pomoc dla Pawła
Szkolne Koło Caritas przyłączyło się do projektu prowadzonego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej 1 chwila radości życia. Projekt zakładał pomoc chłopcu poprzez zaangażowanie w Internecie jak największej liczby osób, wejście na adres www.sandomierz.caritas.pl. Polubienie tej strony dawało Pawełkowi 1 grosz. Natomiast za kliknięcie na facebooku Caritas Sandomierz, otrzymywał 3 grosze. Były tez krótkie filmiki na temat, dlaczego warto pomagać, za których polubienie również spływały datki dla chłopca.
Pawełek to 11 letni chłopiec z Zespołem Downa, któremu towarzyszy niesprawność intelektualna. Uczęszcza do klasy trzeciej szkoły specjalnej w Ośrodku „Radość życia” w Sandomierzu. W lutym 2015 roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową …
Zadaniem szkolnego koła było promowanie akcji wśród uczniów, kolegów, koleżanek, znajomych i rodziny. Wolontariusze rozwiesili plakaty w szkole i okolicy. Wiele z nich wykonanych było własnoręcznie. Zachęcali też do czytania informacji i włączanie się w pomoc dla Pawełka. Wszystkim zaangażowanym bardzo DZIĘKUJEMY!
Uczniowie SKC wraz z opiekunem.
_____________________________________________________________________________
Nasz pierwszy bal…
Mój pierwszy bal,
te walczyki leciutkie jak świerszcze,
pierwszy bal,
czyjeś oczy wesołe, na szczęście.
Pierwszy bal.
Bal z myszką, bal z łezką, bal za mgłą,
i walczyki co jeszcze się śnią...
Mój pierwszy bal, sentymentalny bal,
troszeczkę żal,
mój pierwszy, jedyny bal”.
Agnieszka Osiecka
Życzymy gimnazjalistom wielu wspaniałych zabaw!
_______________________________________________________________________________
Szczęść Boże, Jubilacie!
„Każde powołanie kapłańskie (…) jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka.”
Czcigodny Księże Prałacie!
Te słowa Sługi Bożego Jana Pawła II, patrona naszej szkoły, są najlepszym podsumowaniem Twej 50- letniej posługi kapłańskiej.
My, przedstawiciele społeczności szkolnej, możemy w pełni zaświadczyć, że potrafiłeś i nadal potrafisz, Dostojny Jubilacie, dzielić się tym darem i tą tajemnicą, którymi Bóg Cię obdarował.
Dziękujemy Panu Bogu za Twoje kapłaństwo, za lata ofiarnej pracy, za Twe wielkie serce, za modlitewne wsparcie naszych działań zmierzających do właściwego kształtowania charakterów młodych ludzi powierzonych naszej opiece i za to, że przez wiele lat, służąc nam wszystkim, zawsze umiałeś pokazać, co dobre i piękne. Wierząc, że Bóg nam pozwoli nadal korzystać z Twej życiowej mądrości, zapewniamy o naszej modlitwie w Twojej intencji.
Drogi Księże Prałacie!
Prosimy o przyjęcie w Dniu tak doniosłego Jubileuszu, najszczerszych życzeń błogosławieństwa Bożego na każdy dzień, opieki Matki Najświętszej, nieustającego zdrowia, dalszej aktywności, radości życia, codziennej życzliwości i uznania tych, do których zostałeś posłany.
Szczęść Boże!
________________________________________________________________________________
Wycieczka klasy VI
W dniu 9 czerwca 2015 r. pojechałam z moją klasą, wychowawcą i drugim nauczycielem na wycieczkę do Parku Miniatur w Inwałdzie. Po około 4,5 godz. jazdy (wyjechaliśmy ok. 8.00) autobusem dojechaliśmy na miejsce. Po omówieniu miejsca i godziny zbiórki wszyscy rozdzieliliśmy się. Ja i kilka osób udaliśmy się na, dodatkowo płatną, atrakcję „Dzika rzeka”. Oj, było dużo pisków! Następnie oglądaliśmy film w kinie 5D. Był ciekawy, lecz zwracałam uwagę głównie na efekty.
Gdy wyszliśmy z sali kinowej, poszliśmy na „Egipt horror show”. Jako, że chodziliśmy 5 - osobową grupką, a tam można było iść maksymalnie w czwórkę, wypadło na mnie i musiałam pójść sama.
To było coś przerażającego!!! Nie polecam!!!
Potem przejechaliśmy się „Kołem młyńskim”. Z tego miejsca można podziwiać panoramę parku. Kolejka do „Autoscooter” była ogromna, więc zrezygnowaliśmy z tej atrakcji. Zamiast tego poszliśmy na „Statek piracki”. Za trzecim razem już się nie odczuwa strachu☺
Bardzo podobało mi się zjeżdżanie w workach z dużej zjeżdżalni, która nazywała się „Super Ślizg”. Rozdzieliliśmy się na jakiś czas i spotkaliśmy się w „Labiryncie”.
Na samym końcu pływaliśmy jeszcze pontonami. Lekko spóźnieni przyszliśmy na umówione miejsce zbiórki i wróciliśmy do domu. Ten dzień był świetny i czekam na kolejny taki!
Kamila
_______________________________________________________________________________ „ Zdrowo jem więcej wiem’’ w klasie II
W roku szkolnym 2014/2015 klasa II realizowała projekt Fundacji Banku Ochrony Środowiska „Zdrowo jem więcej wiem’’. Projekt miał charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Zespół Tropicieli z klasy II zajął 17 miejsce na 312 szkół i uzyskał 2597 pkt. W etapie jesiennym podczas lekcji Tropiciele poznali dobre i złe składniki w naszym pożywieniu, zbierali informacje o tym co jemy. Wykonali gazetkę o tym jak czytać etykiety. Wspólnie wymyślali propozycje zabaw na świeżym powietrzu, pisali bajkę lub komiks o dobrych i złych nawykach w naszym pożywieniu. Rodzice podczas spotkań dowiedzieli jak czytać etykiety na produktach, poznali zasady zdrowego odżywiania.
W etapie zimowym podczas zajęć lekcyjnych Tropiciele pogłębiali swoje wiadomości o wodzie i jej znaczeniu dla naszego organizmu. Szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego picie wody to taka ważna sprawa. Wzięli udział w różnych konkursach, zaprojektowali i wykonali WODOLUBKA, przygotowali i zaprezentowali teatrzyk owoców i warzyw. Najlepsze prace w poszczególnych zadaniach zostały nagrodzone. Rodzice wzięli udział w forum na temat SZTUKA PICIA WODY. Etap wiosenny to sport i zdrowe odżywianie, dokładnie Piramida Zdrowia. Podczas zajęć wychowania fizycznego Tropiciele pokonywali ciekawy i różnorodny tor. Na zajęciach przybliżyli sobie Piramidę Zdrowia. Umieszczali produkty na poszczególnych jej piętrach. Realizując etap wiosenny czekały na nich dwa konkursy. Pierwszy konkurs sprawił im bardzo dużo radości, gdyż wspólnie założyli i prowadzili KLASOWY OGRÓDEK ZIOŁOWY. Każdy z uczniów wykonywał przydzielone zadania. Wszyscy bardzo zaangażowali się w pracę. Drugi konkurs to konkurs na ORDER MIŁOŚNIKA SPORTU. Najtrudniejszym zadaniem konkursowym było wymyślenie i wykonanie gry planszowej, ale i z tym zadaniem Tropiciele poradzili sobie wyśmienicie. Ostatnie forum dla rodziców odbyło się pod hasłem ,,Rodzice na start, jak pomóc dziecku być zdrowym”. Z ulotkami w ręku rodzice oglądali wykonane przez dzieci prace.
Celem całorocznej pracy Tropicieli była przede wszystkim obszerna i kompleksowa edukacja dotycząca zdrowego stylu życia, a w szczególności zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.
opiekun zespołu Tropicieli - Elżbieta Zaręba
______________________________________________________________________________
Gdy słowa dojrzewają…
Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w IV Konkursie Twórczości Literackiej dla uczniów szkół gimnazjalnych „Gdy słowa dojrzewają”. Konkurs organizowany jest przez Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Jeżowem i adresowany do uczniów klas gimnazjalnych. Podczas finału w dniu 21 maja 2015 r. zostały wręczone nagrody główne i wyróżnienia.
Przewodnicząca jury, wiceprezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich – pani Małgorzata Żurecka ze Stalowej Woli wręczyła swoją nagrodę Michałowi Szelidze z klasy III a. Maria Wojtanowicz z klasy III b otrzymała wyróżnienie.
_______________________________________________________________________________
Diecezjalny Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży w Sandomierzu
W dniu 8 maja 2015 roku uczniowie naszego gimnazjum z klas: III A - Weronika Szewc, Magdalena Olko, Alessia Durra, Bartłomiej Lis, Michał Szeliga oraz III B - Maria Wojtanowicz, wzięli udział w IV Diecezjalnym Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży w Sandomierzu. Nasi uczniowie zaprezentowali się w kategorii poezji śpiewanej.
Zespół w składzie: Weronika Szewc, Magdalena Olko, Alessia Durra, Bartłomiej Lis, Michał Szeliga zaśpiewał utwór z repertuaru zespołu Stare dobre małżeństwo pt. Wstaje nowy dzień (aut. tekstu E. Stachura), a Maria Wojtanowicz wykonała utwór z tekstem tego samego autora z własną melodią.
Uczniowie otrzymali upominki oraz dyplomy uznania.
_______________________________________________________________________________
Powiatowy Konkurs Ortograficzny w Nisku
W dniu 25 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół nr 2 w Nisku, odbył się XVII Powiatowy Konkurs Ortograficzny "Sówka mądra główka". Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas drugich i trzecich, z siedmiu gmin powiatu niżańskiego. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy II - Łukasz Kuraś i zajął III miejsce!!!
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
________________________________________________________________________________
XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Szkolna biblioteka po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, odbywającym się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej pomysłodawcą jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Poprzez działania edukacyjne i promocyjne wspiera zdrowie emocjonalne, rozwój intelektualny oraz mądre wychowanie dzieci i młodzieży.
Akcja oficjalnie trwała od 30 maja do 6 czerwca. W naszej szkole czytanie rozpoczęliśmy już od środy 27 maja do 8 czerwca 2015r. Koledzy i koleżanki ze starszych klas czytali dzieciom w klasie O, I, II i III. Głośnemu czytaniu towarzyszyły zabawy plastyczne i literackie, tablica promująca akcję, prezentacje ciekawych i ważnych książek.
Wszystkich zachęcamy do wspólnego RODZINNEGO CZYTANIA 20 minut dziennie codziennie!
_______________________________________________________________________________
Piknik sportowo-edukacyjny w Jeżowem
3 czerwca 2015 roku odbył się w Zespole Szkół w Jeżowem piknik sportowo – edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjum. Podczas sportowej części zabawy /mecz piłki nożnej/ gimnazjaliści: Krystian Wraga, Marcin Wojtanowicz, Adrian Wojtanowicz, Rafał Urban, Kamil Baran, Krzysztof Wojdyła, Artur sarzyński, Dawid Sołtys, Dawid Olko zajęli V miejsce.
Drużyna dziewcząt w składzie: Łucja Dziurdź, Anna Pająk, Dagmara Olechowska, Sylwia Węglarz rozgrywki w piłce siatkowej zakończyła na II miejscu.
Grupa uczniów: Natalia Robótka, Weronika Szewc, Albert Kolano, Michał Szeliga, Grzegorz Ciak, Bartłomiej Lis wzięła też udział w kategoriach edukacyjnych pikniku.
W części przyrodniczej Grzegorz Ciak zajął - I miejsce, natomiast Bartłomiej Lis - II miejsce.
________________________________________________________________________________
„Sprawdź, co potrafisz”
Pod takim hasłem w dniu 3 czerwca odbył się XI Konkurs Matematyczny w Cholewianej Górze. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kacper Kolano i Łukasz Kuraś z klasy II oraz Paulina Szwarc i Jarosław Wojtanowicz z klasy III. Do konkursu uczniów przygotowywały panie: Elżbieta Zaręba i Krystyna Rodzeń.
Dwojgu uczniom naszej szkoły udało się zająć pierwsze miejsca:
w klasie drugiej I miejsce zajął Łukasz Kuraś,
w klasie trzeciej I miejsce zdobyła Paulina Szwarc.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
______________________________________________________________________________
Turniej strzelecki
Pierwszego czerwca w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbył się IV Turniej Strzelecki o Puchar Starosty Niżańskiego i Dyrektora RCEZ w Nisku.
Po raz pierwszy wzięliśmy w nim udział za namową nauczycielki wychowania fizycznego, pani Eweliny Pabian, która wybrała się z przedstawicielami szkoły: Rafałem Urbanem, Krzysztofem Wojdyłą, Krzysztofem Węglarzem. Chłopcy zajęli V miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Klasyfikacja indywidualna to strzał w dziesiątkę! - Krzysztof Węglarz z klasy pierwszej gimnazjum zdobył III miejsce!
Gratulacje!!!
_______________________________________________________________________________
Dzień Dziecka
1 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Dziecka. Z tej okazji naszej szkole zorganizowane zostały gry i zabawy. Inicjatorem i organizatorem święta była pani Agnieszka Ruszak.
Rano o godz. 9.30 spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, a tam czekały już na nas same niespodzianki. Jako pierwsi występowali uczniowie klas III gimnazjum w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. Uczniowie wykonali piosenki Ewy Farnej i zespołu Enej. Sami stworzyli i wykonali śmieszne układy taneczne. Następnie reprezentanci klas IV-VI brali udział w quizie, a po nich najmłodsi naszej szkoły wystąpili w show pt. „Mali Giganci”, w którym odpowiadali na pytania oraz opisywali sprzęty, odgadywali nazwy starych, często już nieużywanych urządzeń domowych. Na koniec, uczniowie klasy IV przedstawili bajkę pt. „The Magic Piper” w angielskiej wersji językowej.
W trakcie przerw uczniowie ze smakiem kosztowali kiełbaski z grilla.
W drugiej części dnia na gimnazjalistów czekały zawody sportowe, natomiast uczniowie szkoły podstawowej brali udział w warsztatach tematycznych:
- Warsztaty gry na gitarze – uczniowie poznawali i uczyli się podstawowych chwytów gry na gitarze.
- Warsztaty muzyczne – specjalna piosenka przygotowana dla uczniów z okazji Dnia Dziecka pt. „Dziećmi jesteśmy tylko raz”, uczniowie bardzo chętnie śpiewali i uczyli się słów.
- Warsztaty „łamigłówki” – tu uczestnicy rozwiązywali zagadki, łamigłówki, rebusy i krzyżówki, układali puzzle.
- Warsztaty plastyczne – uczniowie tworzyli wielki plakat ilustrujący pytanie: „Z czym kojarzy ci się Dzień Dziecka?”, malowali twarze, a nauczyciele stworzyli ogromną kartkę z życzeniami dla wszystkich uczniów.
- Warsztaty pierwszej pomocy – uczestnicy dowiedzieli się co robić w nagłych przypadkach, mogli poćwiczyć układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz resuscytacje.
- Warsztaty „zabawy naszych przodków” – jak sama nazwa wskazuje, uczestnicy tych warsztatów mogli pobawić się tak jak nasi dziadkowie, np. w ciuciubabkę czy murarza.
Dziękujemy z wspólną zabawę!!!
_______________________________________________________________________________
Pielgrzymka do Częstochowy
Dnia 1 czerwca 2015 r. odbyła się pielgrzymka do Częstochowy. Wychowawca i rodzice wraz z dziećmi, które w tym roku przyjęły I Komunię świętą, pragnęli podziękować przed Cudownym Obrazem Matki Bożej za przyjęty dar. O godzinie 930 odbyła się uroczysta Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej wraz z błogosławieństwem dla wszystkich dzieci pierwszokomunijnych. Po Mszy Św. wspólnie z proboszczem ks. Janem Ziętarskim modliliśmy się podczas odprawianej Drogi Krzyżowej. Zwiedziwszy Klasztor Jasnogórski, dzieci miały okazję zakupić pamiątki. Zadowoleni i pełni wrażeń z udanej pielgrzymki wróciliśmy do domu.
_______________________________________________________________________________
Europejski Tydzień Sportu w Jacie
Podczas Europejskiego Tygodnia Sportu, który odbył się w Zespole Szkół w Jacie, nasi sportowcy po raz kolejny pokazali klasę!
Gimnazjaliści w składzie: Michał Woźniak, Jakub Wilk, Artur Sarzyński, Mateusz Kak, Kamil Baran, Dawid Sołtys, Piotr Piędel, Krzysztof Wojdyła zdobyli II miejsce.
Drużyna ze szkoły podstawowej w składzie: Patryk Zagaja, Dominik Bieńkowski, Daniel Bednarz, Krzysztof Orszak, Tomek Tłusty, Dawid Laufer, Paweł Żak, Filip Kolano, Piotr Woźniak wywalczyła I miejsce.
______________________________________________________________________________
Wystawa książek poświęcona patronowi Janowi Pawłowi II
Maj to miesiąc rocznic związanych z naszym Patronem św. Janem Pawłem II, rocznica beatyfikacji, urodzin, nadania imienia szkole.
Z tej okazji na korytarzu, przed biblioteką szkolną zorganizowano wystawę poświęconą naszemu Patronowi.
Zarówno w bibliotece jak i na korytarzu szkolnym można było zapoznać się z dziełami dotyczącymi św. Jana Pawła II, poczytać książki o Jego życiu, obejrzeć piękne albumy, przypomnieć sobie słowa, które kierował do nas, dowiedzieć się czego dotyczył testament, jaki zostawił nam nasz św. Jan Paweł II. Młodsi czytelnicy mogli znaleźć ciekawe pozycje pisane zrozumiałym językiem i bogato ilustrowane.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie wypożyczali książki dotyczące swojego Patrona.
_______________________________________________________________________________
Wycieczka klasy III a
28 maja 2015 r. uczniowie klasy III a pojechali na dwudniową wycieczkę w Bieszczady, ufundowaną przez dyrektora szkoły. Uczniowie przez dziesięć lat pobytu w naszej szkole przygotowywali szereg akademii i uroczystości. Reprezentowali szkołę podczas przeglądów teatrów szkolnych w Cholewianej Górze.
Podczas wycieczki młodzież mieszkała w komfortowym Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym w Bystrem. Budynek hotelowy znajduje się w przepięknym otoczeniu, a widoki rozpościerające się z balkonów zrobiły na wszystkich piorunujące wrażenie. Uczniowie odbyli pieszą wędrówkę do Rezerwatu Przyrody Gołoborze. Wypoczywali aktywnie korzystając z basenu z ozonowaną wodą, boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, siłowni oraz grając w bilard i tenisa stołowego. Dodatkową atrakcją było ognisko w chacie dymnej i możliwość skorzystania z sauny.
Restauracja hotelowa zapewniła uczniom śniadanie i pyszne obiadki.
Opiekunami podczas wycieczki byli: pani Aneta Pelc-Kardas i pan Cezary Kardas.
Pogoda sprzyjała wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Uczniowie spędzili czas w miłej atmosferze, wspaniale wypoczęli i jednogłośnie uznali wyjazd za bardzo udany.
Chętnie zostaliby tam dłużej...
________________________________________________________________________________
Święto Mamy i Taty w klasie II
Mamusia i Tatuś to pierwsze słowa każdego dziecka. Rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też, aby tradycji naszej szkoły stało się zadość, 29 maja 2015 roku uczniowie klasy drugiej zorganizowali uroczystość z okazji Święta Mamy i Taty i zaprezentowali swoje talenty poprzez śpiew, recytację i scenki teatralne.
Miłym zakończeniem występu było wręczenie obecnym rodzicom upominków przygotowanych przez uczniów. Kolejną częścią imprezy były zabawy integrujące rodziców i dzieci, przebiegające w radosnej atmosferze.
________________________________________________________________________________
Święto Mamy w klasie 0
DLA CIEBIE KOCHANA MAMUSIU
Z okazji Twego święta, Mamusiu,
Życzę Ci zdrowia i codziennej radości
wraz ze słowami największej wdzięczności.
Za wszystkie dla mnie trudy i starania
składam Ci dzisiaj podziękowania.
Dnia 28 maja 2015 r. w klasie 0 odbyła się uroczysta akademia z okazji „Dnia Matki”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i radością przedstawiły swój program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki, inscenizacje i tańce „Krakowiaczek” oraz „Trojak”. Po części oficjalnej były składane piękne życzenia, wręczane laurki, cudownie przez dzieci wykonane korale oraz słodki poczęstunek przy herbatce i kawie.
Cała uroczystość przebiegała w bardzo serdecznej atmosferze i na pewno miło pozostanie w pamięci mam i ich pociech.
________________________________________________________________________________
Wiosna fantazją malowana
W dniu 27 maja 2015 w Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem miało miejsce wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Wiosna fantazją malowana”.
W kategorii gimnazjum Izabela Łyko zajęła II miejsce, natomiast III miejsce zdobyła swoją pracą Monika Szewc. Wyróżnienie otrzymała Gabriela Wojtanowicz. Nagrodzone dziewczęta są uczennicami klasy drugiej gimnazjum. Wśród uczniów klas młodszych Patrycja Nowak z klasy drugiej zdobyła III miejsce.
Wszystkim dziewczętom gratulujemy talentu plastycznego i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!
________________________________________________________________________________
Dzień Mamy w klasie I i III ,,Mamusiu droga mamusiu miła pragnę byś zawsze wesoła była…”
26 maja w naszej szkole było święto najukochańszych osób, czyli Dzień Matki.
Z tej okazji klasa I i klasa III zaprosiły swoje mamy na uroczyste spotkanie. O godzinie 10.00 świętowanie rozpoczęły mamy uczniów klasy III, a o godzinie 11.00 uczniów klasy I. Ten dzień rozpoczęliśmy poczęstunkiem, parzoną kawą, herbatą i ciasteczkami. Dzieci wykonały wiersze i piosenki, które zakończone były oklaskami. Dodatkową atrakcją było wręczenie własnoręcznie wykonanych prezencików i laurek przez uczniów oraz składanie życzeń.
Mamy z prezentów były zachwycone, a my wszyscy byliśmy dumni, że w taki sposób mogliśmy Im podziękować za wszystko co dla Nas zrobiły i robią.
______________________________________________________________________________
Kocham moją rodzinę, bo…
W dniu 26 maja 2015 roku rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „Kocham moją rodzinę, bo…” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Celem konkursu było zilustrowanie i dokończenie myśli „Kocham moją rodzinę, bo..”. Technika prac oraz jej format był dowolny. Uczniowie klas O, I, II, III i IV bardzo chętnie i licznie wzięli w nim udział.
Jury konkursu zdecydowało o wybraniu wielu prac i ich nagrodzeniu.
Kategoria klas O:
I miejsce: KAROLINA ZYBURA
II miejsce: JAKUB RODZEŃ
III miejsce: AMELIA SZUBA
Kategoria klas I:
I miejsce: ALAN BEDNARZ
II miejsce: KINGA STEC
III miejsce: JAKUB PIERÓG
Kategoria klas II:
I miejsce: PATRYCJA NOWAK
II miejsce: PAULINA GUMIENIAK
III miejsce: ZUZANNA STEC
Kategoria klas III i IV:
I miejsce: KLAUDIA ZAGAJA - kl. III
II miejsce: MICHAŁ NOWAK - kl. IV
III miejsce: AGNIESZKA SZELIGA - kl. IV
________________________________________________________________________________
Turniej sportowy dla klas trzecich „Baw się z nami”
W dniu 20 maja 2015 r. byliśmy gospodarzami turnieju sportowego dla klas trzecich pod hasłem „Baw się z nami”. W wyniku rywalizacji w duchu fair play ustalono następujące miejsca:
I miejsce: Zespół Szkół w Jacie
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Jeżowem Podgórzu
III miejsce: Zespół Szkół w Jeżowem Centrum
IV miejsce: Zespół Szkół w Starym Narcie
V miejsce: Szkoła Podstawowa w Jeżowem Kameralnem
VI miejsce: Zespół Szkół w Groblach
VII miejsce: Zespół Szkół w Cholewianej Górze
Nad poprawnością i oceną wykonywanych zadań czuwali: pan Jacek Dąbek i pan Zbigniew Chowaniec. Zwycięzcy otrzymali medale, natomiast pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w przyszłym roku szkolnym!!!
________________________________________________________________________________
Jedz jabłko na zdrowie!
W dniach 07 i 08 maja w naszej szkole uczniowie klasy II gimnazjum zorganizowali akcję pt. „Jedz jabłko na zdrowie!” . Pierwszego dnia akcji cała społeczność szkolna mogła skosztować samodzielnie przygotowany przez nasze uczennice 100% sok z jabłek, natomiast drugiego dnia gimnazjaliści częstowali wszystkich pysznymi domowymi ciastami z jabłkami.
Ponadto uczniowie przygotowali tablicę informacyjną i promującą spożywanie tego jakże smacznego i pełnego witamin owocu.
_______________________________________________________________________________
Wycieczka do Warszawy
Po wspaniałym weekendzie majowym, spędzonym w gronie rodziny, przyszedł czas na stolicę. 4 maja 2015 r. udaliśmy się na dwudniową wycieczkę klasową do Warszawy. Wspólnie z nami w wycieczce uczestniczyli uczniowie z gimnazjum w Piskorowicach oraz z Grodziska Dolnego.
Celem wyjazdu było wzbogacenie naszej wiedzy z różnych dziedzin, poznanie nowych ciekawych miejsc oraz dobra zabawa.
Pierwszego dnia udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie nasz przewodnik udzielił nam praktycznej lekcji historii. Poznaliśmy tam różne okoliczności Powstania Warszawskiego, obejrzeliśmy zdjęcia, relacje z prasy powstańczej, eksponaty.
Po wizycie w muzeum udaliśmy się na Stadion Narodowy. Pod opieką pana przewodnika obejrzeliśmy strefę piłkarza. Wrażenia były niesamowite. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zachwyceni stadionem (trybunami, szatniami piłkarzy). Każdy z nas mógł wejść na murawę, zrobić sobie zdjęcia oraz zadać nurtujące go pytanie przewodnikowi, na które pan chętnie udzielał odpowiedzi.
Potem udaliśmy się do ZOO, gdzie zapoznaliśmy się z warunkami życia zwierząt. Zobaczyliśmy bardzo dużo gatunków zwierząt np. szympansy, niedźwiedzie, żyrafy, słonie, pająki, rekiny, krokodyle i wiele innych. Bardzo zmęczeni udaliśmy się wraz z panią przewodnik na pieszą wycieczkę po słynnych miejscach w Warszawie.
Nocowaliśmy w Centrum Okopowa, gdzie w bardzo dobrych warunkach mogliśmy odpocząć, zregenerować siły i podsumować dzień.
Drugi dzień naszej wycieczki zaczęliśmy od zwiedzenia Centrum Nauki Kopernik. Podzieliliśmy się na grupy i udaliśmy się do laboratoriów. Część z nas poszła na laboratoria biologiczne, fizyczne a część na chemiczne. W laboratoriach, pod okiem fachowców przeprowadzaliśmy różne doświadczenia i eksperymenty. Po wizycie w laboratoriach każdy z nas mógł uczestniczyć w przeróżnych doświadczeniach, które pomogły nam poznać i odkryć świat.
Następnie udaliśmy się do Kancelarii Sejmu i Senatu, gdzie nasz przewodnik przybliżył nam historię polskiego parlamentu. Wyjaśnił nam, jak funkcjonuje współczesny parlament oraz jak powstaje ustawa. Zapoznał nas również z codzienną pracą, obowiązkami oraz prawami parlamentarzystów. Odpowiedział nam również na zadawane przez nas pytania. Kto wie, może kiedyś ktoś z nas zasiądzie w loży parlamentarzystów.
Zmęczeni, ale szczęśliwi powróciliśmy do swoich domów. Ta wycieczka przyczyniła się do pogłębienia naszej wiedzy z różnych dziedzin. Były to dwa wspaniale spędzone dni, w czasie których mogliśmy też lepiej poznać naszych kolegów i koleżanki.
Organizatorem wycieczki i jej opiekunem była pani Iwona Długoń, wychowawczyni klasy III b gimnazjum.
________________________________________________________________________________
Konkurs Wiedzy Biblijnej w Groblach
11 maja 2015 roku w Zespole Szkół w Groblach odbył się Dekanalny Konkurs Wiedzy Biblijnej dla dekanatu Rudnik nad Sanem. W konkursie wzięło udział 22 uczniów ze szkoły podstawowej i 14 uczniów z gimnazjum. Do etapu diecezjalnego awansowali: ze szkoły podstawowej Julia Kruk z parafii Rudnik – Stróża i Paulina Węglarz z parafii w Łętowni; z gimnazjum: Tomasz Pitak z parafii w Cholewianej Górze i Michał Szeliga z parafii w Groblach. Komisji konkursowej przewodniczył ks. Leszek Kruzel – proboszcz z parafii w Przędzelu, a patronat honorowy objęli: pani Grażyna Podedworna – dyrektor Zespołu Szkół w Groblach i ks. Waldemar Farion – dziekan dekanatu rudnickiego. Organizatorzy dziękują dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół za pomoc i zaangażowanie w przeprowadzeniu konkursu, a laureatom życzą dalszych sukcesów.
Ks. Jan Ziętarski
________________________________________________________________________________
Czarodziejskie słowa
Dnia 4 maja 2015 roku dzieci z klas 0-II pod opieką wychowawców udały się do Rudnika nad Sanem na spektakl „Czarodziejskie słowa” przygotowany i wystawiony przez Wrocławski Teatr Edukacji ARTENES.
Uczniowie poznali historię pewnej księżniczki z dalekiego kraju, która nie używała słów: „proszę, dziękuję i przepraszam”. Jej zachowanie doprowadziło do tego, że straciła wszystkich, których kochała. Dopiero wielka tęsknota za bliskimi sprawiła, że przemyślała swoje niewłaściwe zachowanie. Aby odzyskać swoich rodziców i zakochanego w niej księcia musiała przebyć daleką drogę i zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami. Jak to w bajkach bywa historia księżniczki zakończyła się dobrze, a dzięki niej młodzi widzowie poznali wielką moc trzech czarodziejskich słów.
Po powrocie do szkoły uczniowie chętnie dzielili się wrażeniami ze spektaklu, który wszystkim bardzo się podobał. Pozostaje nam wierzyć, że od teraz nikt nie zapomni o czarodziejskich słowach: proszę, dziękuję, przepraszam…
________________________________________________________________________________
Święto Flagi z przedszkolakami!
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze biel, jest i czerwień.
Czerwień to miłość, biel serce czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. My także postanowiliśmy uczcić symbole narodowe. Na zajęciach przedszkolnych dzieci poznały legendę o powstaniu państwa polskiego, utrwaliły wiadomości o symbolach i barwach narodowych.
W dniu 30 kwietnia 2015 roku dzieci z oddziału przedszkolnego obchodząc Święto Flagi przemaszerowały ulicami naszej miejscowości z biało-czerwonymi flagami. Podczas marszu odważnie recytowały wiersz „Barwy ojczyste”, a następnie pełne radości powróciły do szkoły.
________________________________________________________________________________
Majowe święta!
W dniu 30 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy IV przygotowali montaż poetycki składający się z wierszy i piosenek. Pojawiła się też scenka historyczna z udziałem przebranych aktorów. W naszej szkole zagościł m.in. Król Stanisław August Poniatowski, Caryca Katarzyna, Król Fryderyk czy Cesarz Franciszek.
Dzieci zorganizowały i ukazały piękną lekcję historii, która dała dowód, że uczniowie potrafią z szacunkiem i zaangażowaniem uczcić ważne święto narodowe.
________________________________________________________________________________
Targi Edukacyjne w Nisku
W Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Czarnieckiego w Nisku odbyły się targi edukacyjne szkół ponadgimnazjalnych powiatu niżańskiego.
Stoiska odwiedzili głównie młodzi ludzie stojący przed wyborem dalszej drogi nauki, nie tylko z gminy Nisko, ale również z innych gmin powiatu niżańskiego, w tym uczniowie z naszego gimnazjum. Targi, dzięki fantazji uczniów prześcigających się w pomysłach na promocję swojej szkoły, były niezwykle barwne i ciekawe.
Oprócz prezentacji szkół i ich osiągnięć, miały miejsce występy szkolnych zespołów tanecznych, występ grupy cheerleaderek, grup wokalno – instrumentalnych oraz konkursy, których zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.
________________________________________________________________________________
Rozśpiewane przedszkole
W dniu 28 kwietnia 2015 r. odbył się Gminny Konkurs Piosenki Przedszkolnej „Rozśpiewane Przedszkole” w Cholewianej Górze. Naszą szkołę z oddziału przedszkolnego reprezentowały dzieci: Konrad Klusek, Michał Krudysz i Jakub Rodzeń, którzy śmiało i wspaniale zaśpiewali dwie piosenki „Abrakadabra” oraz „Wszystkie chcemy być kochane”.
Każdy z chłopców otrzymał nagrodę oraz pamiątkowy dyplom.
________________________________________________________________________________
Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży
W dniu 24 kwietnia 2015 roku w godzinach porannych przed budynkiem szkoły mieliśmy nietypowe spotkanie.
Cała społeczność szkolna: dyrekcja, nauczyciele pracownicy wszyscy uczniowie oraz rodzice i miejscowi mieszkańcy oczekiwaliśmy na symbole Światowych Dni Młodzieży, które peregrynują po diecezji sandomierskiej. Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani stanęły przy udekorowanym budynku szkoły a postać świętego Jana Pawła II górowała nad nimi. To ogromne przeżycie udzieliło się każdemu, bo symbole peregrynują po całym świecie a w szczególności po kraju, który jest gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. W krótkiej adoracji publicznie wyznaliśmy wiarę w Jezusa Chrystusa i oddaliśmy cześć Jego Matce. Ojciec Święty Jan Paweł II nasz Patron jak wielu powtarza wyszedł z inicjatywą proroczą, która wielu młodym otworzyła na nowo drzwi do Chrystusa i Kościoła. Taki mamy też napis na tablicy pamiątkowej z nadania imienia szkole.
Obecność symboli oraz czas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie to czas otwarcia na nowo naszych serc na działanie Chrystusa.
________________________________________________________________________________
Powiatowy Konkurs Pożarniczy
W dniu 24 kwietnia odbył się powiatowy etap Konkursu Pożarniczego w Nisku, w którym naszą szkołę reprezentował Dominik Bieńkowski z klasy VI.
W wyniku zmagań konkursowych Dominik zajął III miejsce!
Serdecznie gratulujemy!
_______________________________________________________________________________
Egzaminy na zakończenie gimnazjum
Trzy dni (21, 22, 23 kwietnia) trwały zmagania uczniów podczas egzaminów na zakończenie nauki w gimnazjum. Przystąpienie do testów jest przepustką do ubiegania się o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych.
Życzymy gimnazjalistom powodzenia!
_______________________________________________________________________________
Szkolny Konkurs Ortograficzny
17 kwietnia odbył się szkolny konkurs ortograficzny pod hasłem „Mistrz ortografii”, przygotowany przez panią Anetę Pelc – Kardas i panią Grażynę Podedworną.
Mistrzem ortografii w klasach IV- VI została:
Kamila Wojtanowicz – uczennica klasy VI
Mistrzem ortografii w gimnazjum została:
Weronika Szewc – uczennica klasy III a.
Podczas Gminnego Konkursu Ortograficznego szkołę reprezentować będą:
Kamila Wojtanowicz – klasa VI
Daniel Bednarz – klasa VI
Justyna Wojtanowicz – klasa V
Życzymy połamania pióra!!
_______________________________________________________________________________
Próbne badanie kompetencji z Operonem
W dniu 16 kwietnia uczniowie klasy III szkoły podstawowej przystąpili do próbnego badania kompetencji organizowanego we współpracy z wydawnictwem Operon. Trzecioklasiści zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego oraz matematyki.
________________________________________________________________________________
XI Gminny Konkurs Ekologiczno – Przyrodniczy w Cholewianej Górze
W dniu 16 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Gminnym Konkursie Ekologiczno – Przyrodniczym zorganizowanym w Cholewianej Górze. W konkursie tym wzięli udział uczniowie z siedmiu szkół naszej gminy oraz gminy Kamień. Konkurs został podzielony na dwie części: indywidualną i drużynową.
W wyniku zmagań w części indywidualnej:
Kamila Wojtanowicz z klasy VI zajęła I miejsce
Mateusz Golas z klasy V zajął IV miejsce.
Nasza drużyna w składzie :
Justyna Wojtanowicz, Julia Lis Mateusz Golas i Kamila Wojtanowicz zdobyła II miejsce (do pierwszego zabrakło tylko jednego punktu!)
Uczniów do konkursu przygotowywała Pani Grażyna Łyko.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
______________________________________________________________________________
Gminny Konkurs Ortograficzny klas II i III
14 kwietnia 2015 roku odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny klas II i III szkoły podstawowej. Konkurs był zorganizowany przez szkołę Jeżowe Centrum.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Kl. II
Kacper Kolano
Łukasz Kuraś
Patrycja Nowak
Kl. III
Aleksandra Baran
Rafał Kowal
Paulina Szwarc.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Łukasz Kuraś zajął II miejsce i będzie reprezentować naszą szkołę na Powiatowym Konkursie Ortograficznym w Nisku 25 kwietnia !!!
________________________________________________________________________________
Niedziela Miłosierdzia Bożego
„Na co spojrzę, wszystko mi mówi o Jego miłosierdziu”
św. Faustyna „Dzienniczek”.
W dniu 12 kwietnia 2015 roku w Niedzielę Miłosierdzia Bożego uczniowie skupieni wokół Szkolnego Koła Caritas uroczyście obchodzili swoje święto patronalne.
Podczas Mszy św. byli zaangażowani w liturgię: czytanie słowa Bożego, psalm, modlitwę wiernych oraz procesję z darami. Wraz z całą parafią pod przewodnictwem ks. proboszcza J. Ziętarskiego i ks. prałata K. Lęcznara dziękowaliśmy Bogu za wszystkie dzieła czynionego miłosierdzia. W procesji z darami niesiono dar serca uczniów Zespołu Szkół w Groblach.
SKARBONKA: JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2015
SZKOŁA PODSTAWOWA
Klasa 0: 293,85 zł
Klasa I: 51,49 zł
Klasa II: 70,00 zł
Klasa III: 74,22 zł
Klasa IV: 101,58 zł
Klasa V: 83,23 zł
Klasa VI: 34,00 zł
GIMNAZJUM
Klasa I: 25,80 zł
Klasa II: 33,00 zł
Klasa III a: 56,28 zł
Klasa III b: 12,85 zł
Uzbierane fundusze w kwocie 836,30 zł zostaną przeznaczone na cele charytatywne. Wszystkim darczyńcom składamy Bóg zapłać !
Opiekun SKC: G. Łyko
________________________________________________________________________________
Turniej Halowej Piłki Nożnej
W dniach 11-12 kwietnia 2015 roku odbył się w Stalowej Woli finałowy Turniej Halowej Piłki Nożnej im. Ks. Br. Markiewicza (dla grupy chłopców ur. w latach 2002-2004). Naszą szkołę reprezentowali: Paweł Żak, Piotr Woźniak, Filip Kolano i zdobyli III miejsce.
Sportowców przygotowywał pan Zbigniew Chowaniec.
Gratulujemy!
________________________________________________________________________________
Sprawdzian klasy szóstej
To nie był prima – aprilis! W dniu 1 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy szóstej przystąpili do sprawdzianu na zakończenie nauki w szkole podstawowej. W tym roku była to nowa formuła, składająca się z dwóch części. Pierwsza część: zadania z języka polskiego i matematyki, natomiast druga część to sprawdzenie wiedzy z zakresu języka angielskiego.
Na wyniki pracy poczekamy jednak do końca maja.
Szóstoklasiści, trzymamy za Was kciuki!!!
________________________________________________________________________________
„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem…”
Ten cytat z Ewangelii Świętej był motywem przewodnim apelu zorganizowanego z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, który odbył się 31 marca w Zespole Szkół w Groblach.
Inscenizację przygotowali uczniowie klasy III szkoły podstawowej z wychowawcą i grupa uczniów III a gimnazjum.
______________________________________________________________________________
Noc Wielkanocna ...
„Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość”.
- bł. Jan Paweł II
Zdrowych i pełnych nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół
życzy
dyrektor Zespołu Szkół w Groblach
Grażyna Podedworna
________________________________________________________________________________
Tropiciele z drugiej klasy
Zespół Tropicieli z klasy drugiej: Patrycja Nowak, Sabina Madej, Kinga Wojtanowicz, Michał Wojtanowicz, Kacper Kolano i Marcin Jędrek, wziął udział w Konkursie Plastycznym Rzeźba z kartoników z mleka i soków organizowanym przez Program Mleko dla szkół, Mleko dla zdrowia i zdobył II miejsce.
Opiekunem naszych tropicieli jest pani Elżbieta Zaręba.
Gratulujemy sukcesu!!!!
_________________________________________________________________________________
Jak Rumcajs Cypiska uratował
Dnia 27 marca uczniowie klas I-III naszej szkoły wybrali się do Rudnika nad Sanem na widowisko teatralne przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji pt. Jak Rumcajs Cypiska uratował.
Spektakl zawierał cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą i przyciągnął uwagę widzów barwnymi kostiumami, piękną scenografią. Dzieci żywo reagowały na to wszystko, co działo się na scenie. Największą furorę wywołało pojawienie się postaci wielkiej pajęczycy, wodnika, niedźwiadka i wiewiórki. W dobry nastrój wprawiały także piosenki śpiewane przez aktorów. Za piękne przedstawienie wszyscy widzowie podziękowali brawami. Po spektaklu dzieci poszły na spacer do rudnickiego parku obejrzeć wiklinową rzeźbę ogromnego smoka.
Ta wycieczka na długo pozostanie w ich pamięci.
________________________________________________________________________________
Wyjazd klasy 0 do kina oraz do Centrum Zabaw dla dzieci „Magiczny świat” w Nisku
W dniu 25 marca 2015 r. pojechaliśmy do NCK „Sokół” w Nisku na spektakl teatralny pt. „Szalone bajeczki z dziadunia teczki” w wykonaniu aktorów z KIELECKIEGO TEATRU LEKTUR. W spektaklu wykorzystano wiersze Jana Brzechwy: „Kłamczucha, „Skarżypyta, „ Sroka”, „Żaba”, „Katar”, „Sum” oraz wiersze Juliana Tuwima: „W aeroplanie”, „ Rzepka”, „ Okulary”.
Elementy zawarte w spektaklu takie jak: światło, muzyka, dekoracje, rekwizyty dawały blask przedstawieniu. Najważniejsze było jednak to, co przedstawiała czwórka aktorów. Oplecione bajkową scenerią wiersze sprawiły, że dzieci same głośno odpowiadały na stawiane w nich pytania. Zabawne dialogi prowadzone przez aktorów kwitowane były przez najmłodszych salwami śmiechu. Wreszcie zaproszenie na scenę dla niejednego dziecka było największym przeżyciem.
Po skończonym spektaklu pojechaliśmy do Centrum zabaw dla dzieci „MAGICZNY ŚWIAT”, gdzie czekało na nas wspaniałe miejsce zabaw bez względu na pogodę. Magiczny Świat to miejsce licznych atrakcji dla dzieci: duża konstrukcja, wulkan wspinaczkowy, spider Tower, boisko multisportowe, tor gokartowy, strefa malucha, armatki pneumatyczn i wiele innych atrakcji.
Dzieci bawiły się wspaniale. Zmęczone, ale szczęśliwe powróciły do szkoły, obiecując, że przyjadą tu z klasą lub z rodzicami.
Organizatorem wycieczki była wychowawczyni Teresa Szewc, która wraz z rodzicami, panią Barbarą Olko oraz panią Natalią Przybysz sprawowała opiekę nad dziećmi.
________________________________________________________________________________
„Języki integrują”
20 marca 2015 roku w Zespole Szkół w Jeżowem odbył się konkurs języków obcych pt. „Języki integrują”. W rywalizacji z języka angielskiego wzięło udział aż 8 drużyn. Polecenia zadań konkursowych przygotował w wersji multimedialnej pan Marek Piśko.
Ciekawa prezentacja zawierała wiedzę dotyczącą kultury, słynnych miejsc i ludzi, gramatyki, umiejętności wydobywania informacji z materiału audio oraz obrazu wideo z fragmentami programów telewizyjnych.
Zasiadająca w komisji konkursowej trójka anglistów ustaliła, że zwycięzcą rywalizacji jest drużyna z Jaty, przed Łętownią i Groblami. Naszą szkołę reprezentowali Albert Kolano, Bartłomiej Lis i Natalia Robótka z klasy III a. Na kolejnych miejscach uplasowali się gimnazjaliści z Niska, Jeżowego, Kamienia, Bojanowa oraz Starego Nartu.
Konkursowi patronował Starosta Niżański Robert Bednarz. który wraz z dyrektorem Zespołu Szkół w Jeżowem, Stanisławem Haduchem, wręczył konkursowe nagrody. Poza trzema zwycięskimi drużynami nagrodę otrzymał także wylosowany uczestnik konkursu.
Uczniów do konkursu przygotowywał pan Cezary Kardas.
_______________________________________________________________________________
Turniej Wiedzy Pożarniczej
W dniu 19 marca w Remizie OSP w Jeżowem odbył się gminny etap Turnieju Pożarniczego, w którym to uczeń naszej szkoły - Dominik Bieńkowski z klasy VI zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Serdecznie gratulujemy!
________________________________________________________________________________
Szkolny Konkurs Matematyczny
W dniu 17 marca 2015 r. w Zespole Szkół w Groblach odbył się Konkurs Matematyczny dla klasy II i III. W konkursie wzięło udział 11 uczniów, pięcioro z klasy drugiej i sześcioro z klasy trzeciej.
Uczniowie klasy II biorący udział w konkursie to: Kacper Kolano, Łukasz Kuraś, Michał Wojtanowicz, Karol Robótka, Marcin Jędrek.
Klasę III reprezentowali: Paulina Szwarc, Jarosław Wojtanowicz, Aleksandra Baran, Tomasz Zastawny, Marcin Baran, Rafał Kowal.
Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez Annę Bałut, wychowawczynię klasy pierwszej.
________________________________________________________________________________
Szkolny Konkurs Ortograficzny
Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas II i III szkoły podstawowej odbył się 12 marca 2015 roku. Uczestniczyło w nim 8 uczniów klasy II i 6 uczniów klasy III, zakwalifikowanych po przeprowadzeniu eliminacji klasowych.
Klasę II reprezentowali: Łukasz Kuraś, Kacper Kolano, Patrycja Nowak, Karol Robótka, Paulina Gumieniak, Michał Wojtanowicz, Sabina Madej, Kinga Wojtanowicz.
Uczniowie klasy III rozwiązujący test to: Paulina Szwarc, Aleksandra Baran, Rafał Kowal, Adrian Wala, Aleksandra Wielgosz, Jarosław Wojtanowicz.
Podczas Gminnego Konkursu Ortograficznego naszą szkołę będą reprezentować:
Klasa II: Łukasz Kuraś, Kacper Kolano, Patrycja Nowak;
Klasa III: Paulina Szwarc, Aleksandra Baran, Rafał Kowal.
Organizatorem szkolnego etapu konkursu była pani Anna Bałut.
________________________________________________________________________________
Turniej Piłki Nożnej z okazji Dnia Kobiet
Dnia 11.03.2015 r. drużyna dziewcząt Zespołu Szkół w Groblach w składzie: Sylwia Węglarz, Łucja Dziurdź, Anna Pająk, Dagmara Olechowska, Weronika Drabik, Patrycja Laufer, Patrycja Orszak, Karolina Wraga zajęła II miejsce w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Jacie.
_____________________________________________________________________________________
Dzień Kobiet
W dniu 9 marca 2015 roku w naszej szkole od samego rana czuć było radosną atmosferę. Wszystkie dziewczęta i panie były radosne, natomiast chłopcy i panowie z kwiatami i uśmiechami!
Podczas apelu padło wiele miłych słów z ust męskiej części społeczności, a później czekały niespodzianki….
Dziękujemy!
________________________________________________________________________________
„Poczuj chemię dla chemii”
6 marca 2015r odbyła się III edycja Powiatowego Konkursu Chemicznego dla Gimnazjalistów "Poczuj chemię do chemii" pod patronatem Starosty Niżańskiego.
W tym roku zmagania konkursowiczów dotyczyły dwóch kategorii. Pierwsza z nich to rozwiązanie testu składającego się z zadań zamkniętych i otwartych, druga to prezentacja filmu na temat „Doświadczenia chemiczne - reakcje endo i egzotermiczne” nakręconego w całości przez zespół uczniów.
W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Natalia Robótka, Weronika Szewc i Bartłomiej Lis, który otrzymał wyróżnienie.
Uczniów do konkursu przygotowywała pani Małgorzata Moskal.
_______________________________________________________________________________
Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej
W dniu 2 marca 2015 roku uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. W trakcie spotkania dzieci zobaczyły różne książki znajdujące się na półkach. Były książki ładne i kolorowe oraz te stare, trochę podniszczone ale oczywiście wszystkie do czytania gotowe. Mali czytelnicy zapoznali się z zasadami wypożyczania książek i z ogromną prośbą książki, aby ją należycie traktować. Prośby książki przedstawili starsi koledzy z drugiej klasy gimnazjalnej Michał Woźniak i Piotr Piędel.
Po złożeniu przyrzeczenia odbyło się pasowanie na czytelnika przez bibliotekarza.
Na pamiątkę pierwszego spotkania nowi czytelnicy otrzymali kolorowe zakładki do książek. Uczniowie po raz pierwszy mogli wypożyczyć wspaniałe książki wprowadzające je w świat bajek.
Gratulujemy i zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej!
________________________________________________________________________________
„Ciężka (…) sprawa — ożenek. I to, i tamto, i owo”
„Ale kiedy będziesz miał żonę, wszystko się zmieni!
Zaraz się zjawi kanapa... piesek... jakiś czyżyk w klateczce, ręczna robótka...”
27 lutego 2015 r. w Zespole Szkół w Cholewianej Górze odbył się V Przegląd Teatrzyków Szkolnych im. Jerzego Wasyliszyna. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Groblach wystawili sztukę „Ożenek” Mikołaja Gogola w reżyserii swojej wychowawczyni pani Anety Pelc - Kardas.
Przygotowania do przedstawienia trwały długo, ale było warto, gdyż uczniowie zaprezentowali się w nim fantastycznie!!! Wychowawczyni wraz z uczniami przygotowała scenografię i zadbała o kostiumy.
W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klasy III „a”: Alessia Durra, Albert Kolano, Bartłomiej Lis, Dagmara Olechowska, Damian Sagan, Michał Szeliga, Weronika Szewc, Agnieszka Tłusty, Sylwia Węglarz i Marcin Wojtanowicz.
Damian Sagan otrzymał nagrodę za najlepszą męską rolę drugoplanową, Agnieszka Tłusty za najlepszą drugoplanową rolę żeńską, a Bartłomiej Lis za talent aktorski.
Najlepszą aktorką przeglądu została Dagmara Olechowska, a najlepszym aktorem Albert Kolano.
Jury uznało występ naszych gimnazjalistów za zdecydowanie najlepszy w całym przeglądzie!
________________________________________________________________________________
Mała Olimpiada Języka Polskiego w Starym Narcie
W czwartek, 26 lutego 2015 r. w zespole Szkół w Starym Narcie odbyła się Mała Olimpiada Języka Polskiego dla klas V –VI Czytanie najlepszą nauką.
Uczniowie zmierzyli się w tym roku z powieścią Andrzeja Maleszki Magiczne drzewo. Czerwone krzesło.
Test sprawdzał wiedzę ze znajomości lektury, obejmował zadania z gramatyki języka polskiego oraz umiejętność pisania własnego tekstu.
Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Golas z klasy V oraz Kamila Wojtanowicz i Daniel Bednarz z klasy VI.
Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą zdobywając wysoką liczbę punktów.
Kamila Wojtanowicz zdobyła III miejsce, czego serdecznie gratulujemy!!!
______________________________________________________________________________
„Chłopcy z Placu Broni”
W dniu 23 lutego 2015r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce do MDK w Stalowej Woli. Celem wyjazdu było obejrzenie przedstawienia pt. "Chłopcy z Placu Broni" w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Spektakl poruszał ważne problemy: istotę przyjaźni, aspekt honoru człowieka oraz poświęcenia na rzecz wspólnego dobra. Uczniowie w wielkim zaangażowaniem brali udział w spektaklu.
Nasza szkoła kultywuje tradycje teatralne, dlatego też zawsze z wielkim zainteresowaniem oglądamy przedstawienia teatralne.
________________________________________________________________________________
I Powiatowy Konkurs Języków Obcych
19 lutego 2015 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Nisku odbył się I Powiatowy Konkurs Języków Obcych, w którym wzięli udział uczniowie Publicznego Gimnazjum w Groblach. Naszą szkołę reprezentowali Bartłomiej Lis i Albert Kolano z klasy III "a”. Albert w ogólnej klasyfikacji po konkurencji pisemnej i ustnej zajął czwarte miejsce na 32 uczestników z terenu powiatu niżańskiego. Wielkie gratulacje dla Bartka i Alberta za godne reprezentowanie naszej szkoły!
Uczniów do konkursu przygotowywał pan Cezary Kardas.
_______________________________________________________________________________
Turniej Piłki Siatkowej w Jeżowem
16 lutego 2015 r. odbył się w Jeżowem Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Wójta Gminy Jeżowe.
Dziewczęta: Sylwia Węglarz, Anna Pająk, Dagmara Olechowska, Łucja Dziurdź, Magdalena Olko, Renata Kolano, Angelika Wojtanowicz, Patrycja Laufer zajęły I miejsce, natomiast chłopcy: Rafał Urban, Bartłomiej Lis, Dawid Sołtys, Jakub Wilk, Mateusz Kak, Artur Sarzyński, Marcin Wojtanowicz, Albert Kolano zajęli II miejsce.
Serdeczne gratulacje dla sportowców i ich opiekunów pani Eweliny Pabian i pana Zbigniewa Chowańca.
________________________________________________________________________________
Zabawa karnawałowa
Po trudach pierwszego okresu roku szkolnego 2014/2015 uczniowie bawili się doskonale podczas zabawy karnawałowej, która odbyła się 31 stycznia 2015.
_______________________________________________________________________________
Wycieczka klasy piątej do Rzeszowa
W dniu 29 stycznia 2015 roku uczniowie klasy piątej udali się do kina Helios w Galerii Rzeszów na film pt. „Noc w muzeum 3. Tajemnice grobowca”. Film opowiadał o pracy strażnika w muzeum, w którym nocą ożywają zgromadzone w nim niezwykłe eksponaty. Z nieznanych przyczyn magiczna tablica Ahkmenrah zaczynała tracić swoją moc. By ją naprawić, Larry, główny bohater wyruszył wraz z synem do Londynu, by w Muzeum Brytyjskim przeżyć największą przygodę swego życia. Bilety do kina były ufundowane przez panią dyrektor w nagrodę za zdobycie pucharu i tytułu „SUPER KLASY” w ubiegłym roku szkolnym. Bardzo dziękujemy !!!
Po seansie zjedliśmy pyszną pizzę w Galerii Rzeszów a następnie poszliśmy na spacer po stolicy województwa podkarpackiego. Zwiedziliśmy Podziemną Trasę Turystyczną, gdzie pan przewodnik w ciekawy sposób przybliżył nam historię miasta Rzeszów, pokazał eksponaty i opowiedział o codziennym życiu mieszkańców w dawnych czasach.
Rzeszowski Rynek jest piękny. Spacerując podziwialiśmy wspaniałe, zabytkowe kamieniczki, pomnik Tadeusza Kościuszki, zabytkowy Ratusz, dostojną i okazałą choinkę gdyż był to jeszcze czas świąteczny. Ubogaceni w nowe wiadomości, doświadczenie i miło spędzony czas wróciliśmy do Grobel.
Opiekunami podczas wycieczki byli wychowawczyni klasy piątej G. Łyko oraz rodzice, którym bardzo dziękujemy za współpracę p. Joanna Golas i p. Wioletta Madej.
________________________________________________________________________________
Turniej Tenisa Stołowego w Jeżowem
26 stycznia 2015 r. uczniowie naszej szkoły: Paweł Żak i Piotr Woźniak wywalczyli I miejsce, natomiast Filip Kolano i Kacper Chudzik - II miejsce w Gminnym Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego Chłopców o Puchar Dyrektora Szkoły w Jeżowem Podgórzu.
Gratulujemy sportowcom oraz opiekunowi panu Zbigniewowi Chowaniec.
______________________________________________________________________________ Konkurs w Starym Narcie
23 stycznia 2015 roku w Starym Narcie odbył się gminny konkurs piosenki świątecznej dla gimnazjalistów pt. „The joy of singing”.
Jury przyznało nagrodę Grand Prix uczennicy klasy III „a” Alessi Durra, natomiast trzecie miejsce zajęła Maria Wojtanowicz z klasy III „b”.
Miejsca poza czołówką zajął zespół śpiewający po niemiecku w składzie: Bartłomiej Lis, Albert Kolano, Michał Szeliga i Magdalena Olko z klasy III „a”.
Do konkursu uczniów przygotowywali nauczyciele języka angielskiego: pani Agnieszka Ruszak i pan Cezary Kardas oraz nauczyciel języka niemieckiego pani Alicja Kopeć.
_____________________________________________________________________________ Wyniki!!!
Bartłomiej Lis (klasa III A) zdobył tytuł finalisty w konkursie kuratoryjnym z chemii, natomiast Grzegorz Ciak (klasa III B) w konkursie kuratoryjnym z biologii. Serdecznie gratulujemy wiedzy!
_______________________________________________________________________________
XIX Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek
25.01.2015 r. na sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem miał miejsce XIX GMINNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK.
Na scenie zaprezentowało się ponad 100 uczestników. Poziom przeglądu z roku na rok staje na coraz wyższym poziomie. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów od najmłodszych klas szkoły podstawowej do najstarszych gimnazjum. Dopisała także publiczność, która wypełniła salę po brzegi i dopingowała młodych wykonawców i oklaskami dodawała im odwagi. Naszych wykonawców wspierał także pan organista Wiesław Szeliga z Grobel.
Zainteresowanie przeglądem potwierdza przywiązanie do tradycji i kultury polskiej. Serdeczne podziękowania dla organizatorów!
________________________________________________________________________________
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe święta, to jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych świąt w kalendarzu.
21 stycznia 2015 roku dzieci z najmłodszych klas naszej szkoły pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowały program artystyczny pt. BABCIA I DZIADEK W KRAINIE WITAMIN. W tym dniu nie zabrakło wierszy, piosenek, tańców, które były wyrazem wdzięczności wobec kochanych dziadków za ich miłość i oddanie, opiekę i cierpliwość oraz niezmierzone morze miłości, ciepła i troskliwości. Uczniowie otrzymali gromkie brawa, a babcie i dziadkowie byli dumni ze swych wnucząt. Po przedstawieniu wnuczęta wręczyły solenizantom upominki i wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy.
________________________________________________________________________________
Kolejne biologiczne potyczki
16 stycznia Grzegorz Ciak z klasy III B gimnazjum wziął udział w trzecim etapie konkursu kuratoryjnego z biologii. Pod opieką pana Henryka Podedwornego udał się do ZS Gospodarczych w Rzeszowie, by wykazać się zdobytą wiedzą i umiejętnościami. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
________________________________________________________________________________
X Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek
W dniu 15 stycznia 2015 roku w naszej szkole odbył się jubileuszowy X Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek organizowany przez pana Stanisława Kaka. Obserwowaliśmy występy uczniów od klasy 0 do III gimnazjum. Wybrzmiały nasze piękne polskie znane i mniej znane kolędy oraz pastorałki. Ze względu na rekordową liczbę uczestników- 63 osoby, wykonawców podzielono na 4 kategorie: pierwsza - kl. 0-I, druga - kl. II-III, trzecia - kl. IV-VI i czwarta - klasy gimnazjalne.
LAUREACI
Pierwsza kategoria:
I miejsce: Michał Krudysz kl.0- Bosy pastuszek
Dwa II miejsca: Konrad Klusek, Dawid Przybysz, Jakub Rodzeń kl. 0-Leć kolędo
Klaudia Rembisz, Kinga Stec kl. I- Bosy pastuszek
III miejsce: Kacper Wielgosz, Aleksandra Wielgosz kl. I- W żłobie leży
Druga kategoria:
Dwa I miejsca: Zuzanna Stec kl. II- Dla Ciebie kolędujemy
Rafał Kowal, Marcin Ziober, Marcin Baran kl. III- Dnia jednego o północy
Drugie miejsce: Aleksandra Baran kl. III- O gwiazda betlejemska
Dwa III miejsca: Patrycja Nowak kl. II- Gdy na ziemi Bóg się rodzi
Sabina Madej, Kinga Wojtanowicz, Magdalena Zastawna kl. III-Lulaj Go Matko, lulaj
Trzecia kategoria:
I miejsce: Kamila Ziober, Natalia Madej kl. V- Wśród nocnej ciszy
II miejsce: Piotr Woźniak, Filip Kolano kl. V- Do szopy hej pasterze
III miejsce: Agnieszka Szeliga, Marta Szeliga kl. IV- Chwalcie Dziecię
Czwarta kategoria:
Dwa I miejsca: Alessia Durra, Michał Szeliga kl. III A - Radość niebywała
Maria Wojtanowicz kl. III B, Bartłomiej Lis, Magdalena Olko kl. III A - Świeć gwiazdeczko
_______________________________________________________________________________
Opowieść Wigilijna w Teatrze „Maska”
13 stycznia 2015 roku uczniowie klasy III a biorący udział w warsztatach teatralnych mieli okazję obejrzeć spektakl pt. ”Opowieść wigilijna”. Jest on adaptacją opowiadania Karola Dickensa pod tym samym tytułem.
Przedstawienie teatralne wyreżyserowane przez Czesława Sieńko zostało zrealizowane z wielkim rozmachem. Uczniom szczególnie przypadły do gustu efekty świetlne i dźwiękowe oraz przepiękna scenografia. Spektakl utrwalił ich wiedzę dotyczącą utworu Dickensa, a warsztaty, które odbyły się po przedstawieniu stały się źródłem inspiracji młodych amatorów sztuki aktorskiej.
Wyjazd do Teatru Maska był możliwy dzięki projektowi "Kulturalne inspiracje młodych twórców" realizowanemu przez Stowarzyszenie Centrum Realizacji Inicjatyw "ANIMUS" w Jeżowem. Opiekunem grupy podczas wyjazdu do teatru była pani Aneta Pelc-Kardas.
________________________________________________________________________________ W Meksyku z „Trzaskiem”
13 stycznia 2015 roku zawitał do naszej podróżnik Grzegorz Chachura, który z pasją opowiedział o swojej podróży do Meksyku. W niezwykłą podróż udał się z żoną i wspólnie poznawali kulturę, obyczaje i zabytki architektoniczne ogromnego państwa.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali barwnych opowieści i oglądali liczne fotografie, które uwieczniły niezwykłą wędrówkę. Dzięki temu spotkaniu wzbogacili swą wiedzę i odbyli niezwykłą podróż porwani przez pasjonata do krainy wyobraźni. W przerwie mogli przymierzyć piękne sombrero i wziąć do ręki ostrze, które służyło jako nóż Aztekom – pionierom Meksyku. Po krótce poznali także historię tego niezwykłego kraju. Mamy nadzieję, że kolejny podróżnik „Trzasku” przybędzie do naszej szkoły, by podzielić się swoimi niezwykłymi odkryciami.
_______________________________________________________________________________ Pokłon Trzech Króli
W dniu 6 stycznia 2015 roku, w Uroczystość Objawienia Pańskiego inaczej w Święto Trzech Króli podczas Mszy świętej uczniowie klasy piątej pokazali się jako królowie. Zgodnie z tradycją katolicką to dzień, podczas którego czcimy Boga w postaci człowieka. Symbolizuje je cytat z Ewangelii Mateusza, zgodnie z którym do narodzonego Jezusa przybyli Mędrcy ze Wschodu, aby oddać Mu pokłon. W rolę Kacpra, Baltazara i Melchiora wcielili się: Francesco Wyka – Saraiva, Mateusz Golas i Piotr Woźniak. Oddali Dzieciątku Jezus pokłon i przynieśli w darze złoto, kadzidło i mirrę.
________________________________________________________________________________
W trosce o dziedzictwo kulturowe i historyczne
Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.
Józef Piłsudski
21 grudnia w budynku GCK w Jeżowem przy przybyłych gościach odbyła promocja albumu powstałego z inspiracji CRI „Animus” w Jeżowem. Powstała publikacja przedstawia historyczny i kulturowy rys Gminy Jeżowe.
Autorką rozdziału Groble, Krzywdy, Sibigi jest pani Anna Piędel, która pragnie serdecznie podziękować wszystkim Mieszkańcom tychże miejscowości, którzy chętnie podzielili się swą wiedzą i użyczyli przepięknych a zarazem unikatowych fotografii, które nadały opracowaniu niezwykłego uroku. Podziękowania kierowane są także do pani Zofii Łysiak, bez której nie powstałby opis leśniczówki oraz wielu zaangażowanych Uczniów.
Zgodnie z obietnicą Prezesa CRI „Animus” – pana Roberta Bednarza książka trafi do bibliotek na terenie gminy, by wszyscy zainteresowani mogli się z nią zapoznać.
_______________________________________________________________________________
Bóg się rodzi, moc truchleje…
Ks. Jan Ziętarski i pan Stanisław Kak przygotowali wraz z uczniami klasy II, III A oraz III B gimnazjum niezwykle piękne i pouczające przedstawienie bożonarodzeniowe pt. Jezus Chrystus jedyny Zbawiciel świata – wczoraj – dziś i na wieki.
Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy mądrych tekstów oraz przepięknych kolęd, które przypomniały istotę nadchodzących świąt.
Kultywując tradycje chrześcijańskie uczniowie organizowali klasowe spotkania wigilijne, dzielili się opłatkiem i wspólnie kolędowali.
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia składamy najlepsze życzenia, błogosławieństwa Bożego, spokojnych i radosnych chwil w gronie najbliższych oraz wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń w Nowym 2015 Roku!!!
________________________________________________________________________________ Konkurs o bł. Edmundzie Bojanowskim
Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej wzięli udział w XII Diecezjalnej Olimpiadzie Liturgicznej – w kategorii plastycznej, której tegoroczna tematyka dotyczyła osoby i działalności bł. Edmunda Bojanowskiego. Uczniowie Patrycja Nowak, Zuzanna Stec, Kacper Szwarc, Klaudia Rembisz i Kinga Stec za swe prace zostali wyróżnieni i w nagrodę otrzymali piękne książki.
Serdecznie gratulujemy!
_______________________________________________________________________________
Kiermasz świąteczny CARITAS
W niedzielę 21 grudnia 2014 r. na placu kościoła parafialnego w Groblach uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili KIERMASZ OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH.
Znalazły się tu piękne, ręcznie robione bombki wykonywane różnorodną techniką, każda niepowtarzalna i pełna uroku. Można było nabyć różne ozdoby m.in. choinki, oklejane cekinami, makaronem, tasiemką, włóczką, wstążką, orzechami. Wszystkie niepowtarzalne i pełne naturalnych materiałów. Były też stroiki z żywą choiną, świecą i ciekawymi dodatkami, oryginalne wieńce, które pięknie ozdabiają drzwi. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem G. Łyko dziękują za wsparcie pani dyrektor Grażynie Podedwornej, Mieszkańcom parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Groblach, ks. proboszczowi J. Ziętarskiemu, ks. prałatowi K. Lęcznarowi i wszystkim ludziom wspierającym nasze inicjatywy a w szczególności wspierającym nas pod względem artystycznym p. A. Pelc – Kardas i p. B. Drzymale.
DZIĘKUJEMY!!!
_______________________________________________________________________________
Wigilia w naszej klasie
Gdy na ziemi Bóg się rodzi w ubogiej stajence.
Więcej szczęścia pośród ludzi, miłości też więcej.
Gdy na ziemi Bóg się rodzi, radujmy się wielce.
I dziękujmy jak najpiękniej Najświętszej Panience.
Święta Bożego Narodzenia to okres magiczny. To czas zadumy przepełniony ciepłą, rodzinną atmosferą. W piątkowy poranek 19 grudnia 2014 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas O-III rozpoczęli wspólne świętowanie. Dzieci zasiadły przy stołach wraz ze swoimi wychowawcami i panią dyrektor, aby miło spędzić ostatni dzień zajęć w tym roku kalendarzowym. W świątecznie udekorowanych salach podzieliły się opłatkiem i złożyły sobie życzenia. Nie zabrakło również śpiewania najpiękniejszych kolęd i opowiadania o obrzędach i tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem a uczennica klasy drugiej Paulinka Gumieniak zagrała na skrzypcach dwie polskie kolędy.
_______________________________________________________________________________ Koncert bożonarodzeniowy
18 grudnia zawitali do naszej szkoły uczniowie Samorządowej Szkoły Muzycznej w Jeżowem. Dali piękny koncert. Mogliśmy usłyszeć w ich wykonaniu polskie kolędy i pastorałki. Do tej szkoły uczęszczają także nasi uczniowie, którzy każdą wolną chwilę spędzają nad doskonaleniem własnych umiejętności muzycznych pod okiem doświadczonych nauczycieli.
Dziękujemy za wprowadzenie w radosny, świąteczny nastrój.
_______________________________________________________________________________ Szkolne Koło Caritas z życzeniami
BRANIE wypełnia ręce,
DAWANIE wypełnia serce.
Por. Dz 20, 35
W dniu 17 grudnia uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas odwiedzili 22 osoby mieszkające same w swoim domu. Na to spotkanie przygotowywaliśmy się od kilku tygodni poprzez modlitwę, robienie ozdób i poszukiwanie materiałów na ciekawe stroiki.
W godzinach popołudniowych, podzieleni na trzy grupy ruszyliśmy z życzeniami świątecznymi i Dobrą Nowiną. Wyznaczonym osobom zanieśliśmy ręcznie robione kartki z życzeniami i stroiki świąteczne. Wszyscy mogli poczuć radość ze zbliżających się świąt.
Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas bardzo dziękują za otwartość i wspieranie w inicjatywach pracownikom szkoły oraz rodzicom a w szczególności pani Joannie Golas, pani Agacie Ziober i pani Beacie Lis za opiekę w trakcie tej akcji.
DZIĘKUJEMY !!!
_____________________________________________________________________________
I ty zostań świętym Mikołajem
W grudniu 2014 roku Szkolna Kasa Oszczędności przy ZESPOLE SZKÓŁ w GROBLACH zorganizowała akcję „I TY ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM” na rzecz pomocy dzieciom z Domu Dziecka w Rudniku n/Sanem. Uczniowie naszej szkoły w okresie przedświątecznym zebrali kwotę 445 zł, która została przekazana na konto Domu Dziecka „ Nasz Dom Dzieciątka Jezus” w Rudniku nad Sanem.
_____________________________________________________________________________
W teatrze
16 grudnia 2014 roku uczniowie klasy IIIa biorący udział w warsztatach teatralnych mieli okazję obejrzeć spektakl pt. "Balladyna" w reżyserii Radosława Rychcika. To kolejny wyjazd do Teatru im. Wandy Siemaszkowej, który był możliwy dzięki projektowi "Kulturalne inspiracje młodych twórców" realizowanemu przez Stowarzyszenie Centrum Realizacji Inicjatyw "ANIMUS" w Jeżowem.
Opiekunem grupy podczas wyjazdu do teatru była pani Aneta Pelc-Kardas.
_____________________________________________________________________________
Mikołajkowa wycieczka
Święty Mikołaj przyniósł uczniom z klasy III B gimnazjum niezwykły prezent – zaproszenie na wycieczkę do Rzeszowa. Do wycieczki dołożył jeszcze wspaniałą, niemalże wiosenną pogodę w dniu wyjazdu – 16 grudnia, aby wszystkie punkty programu mogły być bez problemu zrealizowane.
Najpierw uczniowie odwiedzili kino i obejrzeli przepiękny film animowany pt. Wielka 6, który opowiada o prawdziwej przyjaźni, uczy odpowiedzialność za rodzinę, przyjaciół oraz potrzeby konsekwencji w działaniu. Oglądana animacja była niezwykle wzruszająca i wymowna. Tuż przed świętami zwraca uwagę na sferę duchową i jej rozwój, a także potrzebną przemianę, dla dobra własnego i innych.
Następnie uczniowie spacerowali po Rynku i podziwiali zabytkowe kamienice, pomnik przedstawiający Tadeusza Kościuszkę, Ratusz oraz nowoczesną rzeźbę Józefa Szajny pt. Przejście, która w symboliczny sposób ukazuje wejście w nowe tysiąclecie. Uczniowie zwrócili uwagę także na rękodzieła ustawione w Rynku oraz wielką choinkę i ozdoby, które przypominają, że święta tuż, tuż.
Spacer zakończył się w tureckiej restauracji. Bogaci w nową wiedzę i doświadczenia uczniowie powrócili do rodzinnej miejscowości.
Serdeczne podziękowania dla pani Joanny Pasiak za pomoc pani Annie Piędel w sprawowaniu opieki nad uczniami podczas wyjazdu.
Dziękujemy święty Mikołaju! To był wyjątkowy prezent!
______________________________________________________________________________
Kolejne zadanie SKC
W dniach od 9 do 10 grudnia w naszej szkole odbył się KIERMASZ BOMBEK.
Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas na swoich spotkaniach jak i w domu przez wiele dni techniką dowolną ozdabiali bombki. Można było nabyć bombki cekinowe, sypane kaszą gryczaną lub jaglaną, oklejane makaronem, tasiemką, włóczką, wstążką. Każda pełna uroku i niepowtarzalna. Do akcji włączyli się też nauczyciele i inni uczniowie nie należący do koła ofiarowując bombki zrobione przez siebie. To dobrze, że jest nas tak wielu chcących wspierać nasze działania i pomagać potrzebującym. Zapraszamy do galerii zdjęć.
_______________________________________________________________________________
Witaj święty Mikołaju!!!
Od 5 grudnia w naszej szkole gościł święty Mikołaj i rozdawał prezenty. Największą niespodziankę sprawił jednak 10 grudnia, kiedy to zaprosił uczniów na niezwykłą przejażdżkę swymi saniami. To wielki zaszczyt dla naszych uczniów i zarazem wielka radość. Renifery dzielnie ciągnęły sanie. Poradziły sobie nawet z brakiem śniegu, a święty Mikołaj witał w swym pojeździe wszystkich amatorów zimowych przygód.
To niezwykłe spotkanie i przejażdżkę zorganizowali Rodzice. Serdecznie dziękujemy za moc dostarczonych wrażeń!
_______________________________________________________________________________
V Międzypowiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V MIĘDZYPOWIATOWYM KONKURSIE WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ, który odbył się 5 grudnia 2014 roku w Sokołowie Małopolskim.
W konkursie uczestniczyła młodzież gimnazjalna z kilku powiatów naszego województwa. Nasi reprezentanci z klasy III B – Maria Wojtanowicz, Grzegorz Ciak i Krystian Wojtanowicz wywalczyli II miejsce. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Uczniowie wspaniale poradzili sobie z ambitnymi zadaniami. Do konkursu przygotowywała uczniów pani Stefania Kapic, która także wspierała uczniów podczas wyjazdu.
Serdecznie gratulujemy!
_______________________________________________________________________________
Świąteczny kiermasz SKC
W dniach od 3 do 5 grudnia w naszej szkole odbył sięKIERMASZ BOŻONARODZENIOWYCH KARTEK ŚWIĄTECZNYCH. Kartki były wykonane przez uczniów należących do Szkolnego Koła Caritas. Każdy członek koła włożył mnóstwo serca i inwencji twórczej aby kartka wraz z życzeniami przybliżała ludziom radość ze zbliżających się świąt, pokój i pogodę ducha z Narodzenia Pańskiego. Zdobyte fundusze przeznaczono na cele charytatywne.
_______________________________________________________________________________
Barwy jesieni
Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym i fotograficznym BARWY JESIENI organizowanym przez GCK w Jeżowem. Na konkurs wpłynęło 222 prace w tym 48 z naszej szkoły.
Nasi uczniowie zajęli wiele czołowych miejsc:
I kategoria – dzieci w wieku 5-6 lat
III miejsce: Jakub Rodzeń – klasa „0”
II kategoria – szkoła podstawowa I-III:
IV kategoria – gimnazjum i liceum:
I miejsce: Agnieszka Tłusty – klasa III A
Wyniki konkursu fotograficznego:
Wyróżnienie: Weronika Drabik - klasa III B gimnazjum.
Gratulujemy!
_______________________________________________________________________________
Akcja antynikotynowa
Pod koniec listopada na korytarzu szkolnym można było zauważyć tablicę, na której widniał napis „Dom, szkoła wolna od dymu nikotynowego i narkotyków”. A wszystko to było związane z akcja pod takim właśnie tytułem przeprowadzoną przez członków Samorządu Uczniowskiego. Miała ona na celu kształcenie postaw prozdrowotnych i asertywności wśród młodzieży gimnazjalnej, ponieważ uczniowie mogli dowiedzieć się w szczególności o zagrożeniach jakie niesie za sobą palenie papierosów czy używanie narkotyków. Informacje na tablicy dotyczyły takich zagadnień jak: nikotynizm, cykle uzależnienia, szkodliwość palenia, składniki dymu nikotynowego oraz poruszały tak ważne pytania jak: dlaczego narkotyki szkodzą, jakie są powody ich nadużywania, co może zrobić rodzic by jego dziecko po nie nie sięgało, jakie zachowania mogą dać sygnał, że dziecko ma problem z narkotykami.
Oprócz materiałów „teoretycznych” na tablicy pojawiły się również ilustracje wykonane przez gimnazjalistów. Uczniowie z Samorządu zachęcili również nauczycieli wychowawców do przeprowadzenia pogadanek w klasach na temat uzależnień.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem dziękuje Pani Anecie Pelc-Kardas za pomoc w realizacji tej akcji.
_______________________________________________________________________________
Żeby Polska była Polską
W piątek 28 listopada uczniowie klasy III A gimnazjum pod opieką pana Stanisława Kaka odwiedzili Publiczne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jeżowem, aby wziąć udział w organizowanym tam III Międzygimnazjalnym Konkursie Pieśni Patriotycznych.
Zespól wokalny z naszego gimnazjum w składzie: Alessia Durra, Weronika Szewc, Magdalena Olko, Albert Kolano, Michał Szeliga, Bartłomiej Lis zaprezentował dwie pieśni - Mury oraz Serce w plecaku.
Wokaliści z Grobel zajęli I miejsce! Gratulujemy!
______________________________________________________________________________
Andrzejkowe czary-mary
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
Dziś tradycyjne andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w klasach 0-III. 26 listopada 2014 roku w zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci pod opieką wychowawczyń Elżbiety Zaręby, Anny Bałut i Teresy Szewc. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość oczywiście z "przmrużeniem oka". Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.
Czwartkowy wieczór 27 listopada to czas andrzejkowej zabawy dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Rodzice zadbali o posiłek i wspólnie z nauczycielami sprawowali opiekę nad uczniami podczas tego magicznego wieczoru. Uczniowie w niecodziennych strojach przybyli na zabawę. Bawili się przy wesołej muzyce. Również podczas ich zabawy nie zabrakło andrzejkowych wróżb i przepowiedni. Oby te dobre się spełniły!
_____________________________________________________________________________
Niezwykła lekcja historii
Grupa Artystyczna Rekonstrukto zaprosiła uczniów na pokaz historyczny pod tytułem Życie i kultura w średniowieczu.
26 listopada 2014 roku na szkolnym korytarzu pojawili się rycerze w pełnym ekwipunku. Aktorzy zaprezentowali obyczaje i kulturę epoki. Uczniowie byli świadkami zapierających dech w piersiach pojedynków, zobaczyli dawne narzędzia tortur, broń, stroje i inne rekwizyty pochodzące ze średniowiecza. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także gry i zabawy plebejskie.
Zgromadzeni uczniowie wzięli aktywny udział w tej żywej lekcji historii, tym chętniej, że mieli możliwość osobistego kontaktu ze zgromadzonymi eksponatami.
________________________________________________________________________________
Mam talent
W sobotę 22 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem odbyła się III edycja Gminnego Konkursu Wokalnego „MAM TALENT”. Młodzi artyści z terenu gminy mieli okazję zaprezentować swe wokalne umiejętności. Także nasi uczniowie wzięli udział w konkursie i rzeczywiście pokazali wszystkim, że mają talent i wyśpiewali sobie wiele nagród, a nasi gimnazjaliści zajęli I, II i III miejsce!
I kategoria wiekowa – szkoła podstawowa – klasa „0”:
I miejsce: KUBA RODZEŃ
II kategoria wiekowa – szkoła podstawowa – klasy I-VI:
III miejsce: ALEKSANDRA BARAN (klasa III)
III kategoria wiekowa – gimnazjum – klasy I-III:
I miejsce: MARIA WOJTANOWICZ (klasa III b)
II miejsce: WERONIKA SZEWC (klasa III a) I MONIKA SZEWC (klasa II)
III miejsce: MAGDALENA OLKO(klasa III a) I ALESSIA DURRA (klasa III a)
W konkursie brała udział także PATRYCJA NOWAK z klasy II, Klaudia Zagaja z klasy III oraz Kamila Ziober z klasy V szkoły podstawowej. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
______________________________________________________________________________
„Baśnie z czterech stron świata”
21 listopada 2014 r. uczniowie klas O-II pojechali do Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem, aby obejrzeć przedstawienie w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Edukacji ARTENES pt. „Baśnie z czterech stron świata”.
Niezwykle dynamiczny spektakl w mgnieniu oka przeniósł widzów z arabskiej jaskini nad brzeg jednego z rosyjskich mórz. Następnie wszyscy wspinali się na olbrzymią łodygę fasoli, by za chwilę z niej skoczyć w morskie głębiny. A wszystko to w towarzystwie tajemniczego Dżina ze starej lampy, Rybaka i jego chciwej żony, zakochanej Syrenki, sprytnego Janka i chłopca o imieniu Aladyn, który miał w swoim życiu mnóstwo szczęścia.
Wspaniała scenografia, plastyczne postaci, melodyjne piosenki oraz efekty świetlne sprawiły, że dzieci były zachwycone spektaklem, dzięki któremu odbyły fascynującą podróż.
________________________________________________________________________________
Halowy Turniej Piłki Nożnej
21 listopada odbyły się HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR PREZESA UKS PROMYK w Cholewianej Górze. W kolejnych rozgrywkach piłki nożnej udział wzięli następujący uczniowie:
1.Dominik Bieńkowski
2. Filip Kolano
3. Dawid Laufer
4. Wiktor Puchalski
5. Piotr Woźniak
6. Patryk Zagaja
7.Paweł Żak
Wspierał ich i dopingował pan Zbigniew Chowaniec. Chłopcy wywalczyli pierwsze miejsce! Najlepszym bramkarzem został Dawid Laufer.
Gratulujemy!
________________________________________________________________________________
VII Szkolny Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych
W dniu 20 listopada 2014 roku w naszej szkole odbył się kolejny przegląd pieśni patriotycznych.
Laureaci:
KATEGORIA - KLASY 0-III
Miejsce pierwsze:
- Paulina Szwarc Dziewczyna z granatem
Dwa miejsca drugie:
- Aleksandra Baran Biały krzyż
- Klaudia Zagaja Polskie kwiaty
Cztery miejsca trzecie:
- Amanda Durra, Konrad Klusek, Dawid Przybysz, Jakub Rodzeń Pierwsza brygada
- Eliza Chudzik, Daria Słomiany, Klaudia Bolka, Klaudia Rembisz, Kinga Stec Przybyli ułani pod okienko
- Patrycja Nowak Białe róże
- Pulina Gumieniak, Izabela Wraga Polskie kwiaty
KATEGORIA - KLASY IV-VI
Miejsce pierwsze:
- Kamila Ziober Nie masz nad laguna
Dwa miejsca drugie:
- Francesco Wyka-Saraiva Dziś do ciebie przyjść nie mogę
- Marta Szeliga, Agnieszka Szeliga Polskie kwiaty
Dwa miejsca trzecie:
- Krystian Bolka, Jakub Sarzyński Przybyli ułani pod okienko
- Oliwia Pietrońska, Agata Olko, Natalia Laufer Białe róże
KATEGORIA - KLASY GIMNAZJALNE
Miejsce pierwsze:
- Alessia Durra, Magdalena Olko Serce w plecaku
Miejsca drugie:
- Weronika Szewc, Monika Szewc Polskie kwiaty
- Michał Szeliga Ojczyzna
Miejsce trzecie:
- Albert Kolano Legiony
_____________________________________________________________________________
W fabryce ozdób choinkowych
W dniu 14 listopada 2014 roku dzieci z klas I-IV pojechały do Nowej Dęby, gdzie znajduje się fabryka bombek.
Wycieczka miała na celu zwiedzenie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Uczestnicy wycieczki obserwowali cykl ręcznej produkcji bombek choinkowych, od dmuchania szklanych rurek, poprzez srebrzenie, dekorowanie i pakowanie.
Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których można było wykazać się pomysłowością i kreatywnością malując własne bombki. Na pamiątkę pobytu w fabryce dzieci otrzymały bombki z własnym imieniem. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt. Okazała się bardzo miłą przygodą zarówno dla dzieci jak i opiekunów.
________________________________________________________________________________
Wizyta w gminnej bibliotece
12 listopada klasa 0 i klasa III zostały zaproszone do Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, na występ pt. "Babcia Tosia i Tygrysek czytają dzieciom bajki".
Babcia Tosia przeczytała dzieciom bajkę pt. "120 przygód Koziołka Matołka". Dzieci słuchały z wielką uwagą i z zaciekawieniem. Potem brały udział w konkursie. Pytania dotyczyły treści czytanego utworu. Za poprawną odpowiedź uczestnicy otrzymywali nagrody. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą i poczęstunkiem słodyczami.
Wyjazd współorganizowała pani Anna Jędrek – bibliotekarka Publicznej Biblioteki w Groblach i wraz z panią Teresą Szewc oraz panią Krystyną Rodzeń sprawowała opiekę nad uczniami.
________________________________________________________________________________
Samorząd uczniowski w hołdzie poległym
Reprezentanci uczniowskiej społeczności - członkowie SU wraz z opiekunami udali się na cmentarz, by złożyć wieniec na symbolicznym grobie partyzantów, którzy oddali życie w walce z okupantem podczas II wojny światowej.
Chwilą modlitwy, w ciszy i zadumie oddali hołd obrońcom ludności z okolicznych wsi, tym którzy odważnie stawili czoła niemieckim żołnierzom.
Swą postawą uczniowie dali dowód patriotyzmu względem tej „małej” i „dużej” Ojczyzny.
_______________________________________________________________________________ Wyjście na cmentarz
6 listopada 2014 r. uczniowie klasy piątej wraz z wychowawczynią odwiedzili parafialny cmentarz. Modlili się przy symbolicznym grobie PARTYZANTÓW, poległych na terenie Grobel.
Odwiedzając mogiły zmarłych spotkaliśmy człowieka, który bardzo dobrze znał historię folwarku istniejącego kiedyś w Groblach. Opowiedział nam w skrócie, jak ciężko ludzie tam pracowali, historię swojej rodziny i historię zamordowania tych PARTYZANTÓW. Cieszył się, że na miejscu mniej więcej tego folwarku obecnie stoi kościół parafialny, a pierwszym miejscem pochówku poległych jest obecny cmentarz. Człowiekiem tym był mieszkaniec Grobel, pan Stanisław Wraga.
Bardzo dziękujemy, za to piękne świadectwo wiary i historii.
_________________________________________________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła!!!
W czwartek 6 listopada uczniowie klas III a gimnazjum zaprezentowali całej społeczności szkolnej montaż słowno - muzyczny z okazji przypadającej w tym roku Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach odzyskała swą wolność i suwerenność. Przez 123 lata zaborcy próbowali narzucić Polakom swój język, kulturę, obyczaje i religię, lecz dzięki mądrości naszych przodków ocaliliśmy najcenniejsze wartości: miłość Ojczyzny, wiarę w Boga i umiłowanie wolności. Naszym wrogom udało się na 123 lata wymazać Polskę z mapy świata, lecz nadal była obecna w sercach Polaków.
W nastrój święta narodowego wprowadza scenografia: flagi w narodowych barwach, krzyże z datami najważniejszych wydarzeń oraz autentyczne eksponaty z tego okresu. Akademia ta, to lekcja patriotyzmu, to głęboka nauka skierowana do dorosłych i dzieci, jak być Polakiem - patriotą w obecnych czasach. W programie recytowano z wielkim zapałem wiersze a chór przypomniał pieśni: "Wojenko, wojenko", "Piechota", "Legiony", „Rota”.
Akademię przygotowali nauczyciele – pani Alicja Kopeć i pan Stanisław Kak.
_______________________________________________________________________________
Olimpiada liturgiczna w dekanacie rudnickim
5 listopada 2014 roku w Zespole Szkół w Groblach odbył się dekanalny etap Olimpiady Liturgicznej „Błogosławiony Edmund Bojanowski – człowiek o wielkim i dobrym sercu” dla dekanatu Rudnik nad Sanem.
W konkursie wzięło udział 20 uczniów ze szkoły podstawowej i 12 uczniów z gimnazjum. Do etapu diecezjalnego awansowali: ze szkoły podstawowej: Paulina Węglarz z parafii w Łętowni i Karolina Szewczyk z parafii w Jacie; z gimnazjum: Monika Szewc z parafii w Groblach i Paweł Spieczny z parafii Narodzenia NMP w Jeżowem.
Komisji konkursowej przewodniczył ks. Grzegorz Stępień – proboszcz z parafii Cholewiana Góra, a patronat honorowy objęli dyrektor Zespołu Szkół w Groblach – Grażyna Podedworna oraz dziekan dekanatu Rudnik nad Sanem – ks. Waldemar Farion. W olimpiadzie gościnnie uczestniczyła s. Józefa Polek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich – dyrektor Ochronki w Rudniku nad Sanem.
Organizatorzy dziękują dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół za pomoc i zaangażowanie w przeprowadzeniu konkursu, a laureatom życzą dalszych sukcesów.
Ks. Jan Ziętarski
_________________________________________________________________________
Zwycięstwo na boisku!
W dniu 4 listopada 2014r. w Rudniku nad Sanem odbył się etap powiatowy Turnieju o Puchar Tymbarku. Reprezentacja Gminy Jeżowe wywalczyła awans do kolejnego etapu zajmując I miejsce.
W reprezentacji Gminy Jeżowe w turnieju wzięło udział 4 uczniów naszej szkoły:
1. Woźniak Piotr zdobył 7 bramek
2. Żak Paweł zdobył 4 bramki
3. Kolano Filip zdobył 1 bramkę
4. Chudzik Kacper
________________________________________________________________________________ Pamiętamy o bliskich zmarłych
Julian Tuwim „Chrystusie...”
I z taką wielką żałobą
Będę się żalił przed Tobą,
Chrystusie...
Że duch mój przed Tobą klęknie
I wtedy – serce mi pęknie,
Chrystusie...
Listopad to miesiąc pełen zadumy. Pochylamy się nad mogiłami bliskich zmarłych. Wspominamy tych, którzy odeszli, za którymi tęsknimy, tych, którzy oddali życie w walce o wolność, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Oddając hołd zmarłym, dbamy o groby i zapalamy znicze. Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami odwiedzają cmentarz, by okazać szacunek i wdzięczność, tym, których już nie ma.
Tęsknota ogromna w naszych sercach i łza błyszcząca w oku, którą dyskretnie ocieramy z policzka. Trwa pamięć o zmarłych w szeptanych modlitwach.
Daj im Panie wieczne odpoczywanie…
_____________________________________________________________________________
Laureaci I etapu konkursu kuratoryjnego
Serdecznie gratulujemy uczniom, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu kuratoryjnego!
Oto oni:
- Kamila Wojtanowicz (klasa VI) – przyroda (opiekun mgr Grażyna Łyko)
- Grzegorz Ciak (klasa III b) – biologia (opiekun mgr Henryk Podedworny)
- Bartłomiej Lis (klasa III a) – chemia (opiekun Małgorzata Moskal)
- Albert Kolano (klasa III a) – język angielski (opiekun Cezary Kardas)
Życzymy powodzenia na kolejnym etapie konkursu!
______________________________________________________________________________
Październikowa akcja SKC
W dniach od 07.10.2014 r. do 31.10.2014 r. uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili zbiórkę przyborów szkolnych dyżurując przy wyznaczonym miejscu. Członkowie dyżurowali na dwóch długich przerwach, odbierając i rejestrując przyniesione przez uczniów przybory, a było ich bardzo dużo od ołówków, długopisów i zeszytów po piórniki i woreczki na papcie. Wszystkie materiały zostały posegregowane i zapakowane w paczkę. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wspomóc naszych rówieśników z Ukrainy.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w szerzenie miłosierdzia BARDZO DZIĘKUJEMY!!!
________________________________________________________________________________
Szkolna Kasa Oszczędności
23 października 2014 r. odbył się szkolny apel przygotowany przez opiekunów SKO i uczniów klasy II. Dzieci przedstawiły inscenizację pt. „Poznaj moc oszczędzania w SKO”, aby zachęcić uczniów naszej szkoły do systematycznego oszczędzania nawet bardzo drobnych kwot. Do grona członków SKO dołączyli uczniowie klasy pierwszej, a Pani dyrektor szkoły wręczyła im książeczki oszczędnościowe z symbolicznym wkładem w kwocie dwóch złotych.
Z ogromnym zaangażowaniem w programie SKO uczestniczą przede wszystkim uczniowie klas młodszych. Już od pierwszej klasy uczą się systematycznego oszczędzania, poznają prawdziwą wartość pieniądza i biorą udział w licznych akcjach związanych z zarobkowaniem i wspomaganiem innych.
Najbardziej systematycznie oszczędzające osoby są corocznie nagradzane przez Bank Spółdzielczy.
________________________________________________________________________________
Spektakl
22 października 2014 roku uczniowie klasy III a biorący udział w warsztatach teatralnych mieli okazję obejrzeć spektakl pt. "Pan Tadeusz". Wyjazd do Teatru im. Wandy Siemaszkowej był możliwy dzięki projektowi "Kulturalne inspiracje młodych twórców" realizowanemu przez Stowarzyszenie Centrum Realizacji Inicjatyw "ANIMUS" w Jeżowem. W ramach tegoż projektu współfinansowanego ze środków otrzymanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich) odbywają się również warsztaty teatralne, w których uczestniczy dziesięciu uczniów klasy III a. Udział w wyjeździe do teatru był całkowicie bezpłatny. Wszelkie wydatki poniesione zostały ze środków projektu.
Opiekunami grupy podczas wyjazdu do teatru były: pani dyrektor Grażyna Podedworna i pani Aneta Pelc-Kardas.
______________________________________________________________________________
Spotkanie z policjantem
20 października 2014 roku w naszej szkole odbyło sięspotkanie z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Nisku. Tematem spotkania była odpowiedzialność karna nieletnich. Spotkanie prowadził pan Bernard Dul, który zapoznał naszych gimnazjalistów z „Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich”, a dokładnie z jej częścią dotyczącą odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne i demoralizację.
Gimnazjaliści dowiedzieli się, za jakie wykroczenia i przestępstwa można stanąć przed sądem dla nieletnich oraz czym jest demoralizacja i jakie niesie ze sobą konsekwencje. Co więcej, funkcjonariusz omówił katalog środków wychowawczych i poprawczych, jakie może zastosować sąd rodzinny w przypadku złamania prawa przez nieletniego.
Na odrębnym spotkaniu z uczniami klas IV – VI policjant pan Bernard Dul poruszał sprawy dotyczące zagrożenia uzależnieniem od środków odurzających, przypominał o nietykalności cielesnej człowieka i na czym polega prawna ochrona dóbr osobistych. W trakcie spotkania poruszono również kwestię oszustw oraz zasad bezpieczeństwa. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych kwestii odnośnie ochrony i własnego bezpieczeństwa. Spotkanie zakończyło się możliwością zadawania pytań funkcjonariuszowi.
________________________________________________________________________________
Dzień Papieski
Tradycją naszej szkoły jest świętowanie Dnia Patrona – Jana Pawła II poprzez organizowanie turnieju wiedzy o Jego życiu i działalności. Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się 21 października wprowadzeniem sztandaru i wspólnym odśpiewaniem hymnu szkoły.
Dzięki Turniejowi wiedzy o Janie Pawle II szerzymy kult świętego Polaka i przekazujemy wiedzę o Patronie najmłodszym uczniom.
Przedstawiciele uczniów klasy IV, V i VI przystąpili do zmagań konkursowych Czekały ich pytania, krzyżówka i rebus, z którymi doskonale sobie poradzili. Nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja pod przewodnictwem pani dyrektor – Grażyny Podedwornej. Poziom wiedzy uczestników był bardzo duży. Oto wyniki zmagań:
I miejsce – uczniowie klasy VI
II miejsce – uczniowie klasy V
III miejsce – uczniowie klasy IV
Uroczystość uświetnił śpiew znanych i pieśni religijnych związanych z osobą papieża.
Organizacją Dnia Patrona zajęły się panie: Agnieszka Ruszak, Grażyna Łyko, Danuta Nowak, Anna Piędel.
________________________________________________________________________________ Wycieczka do Rzeszowa
15 października 2014 roku uczniowie gimnazjum z klas II, III a i III b wzięli udział w wycieczce do Rzeszowa. W kinie Helios mieli okazję obejrzeć najnowszy film fabularny w reżyserii Jana Komasy pt.: "Miasto 44". Projekcję filmu poprzedziła prelekcja dotycząca faktów historycznych związanych z Powstaniem Warszawskim.
Film wywarł na uczniach ogromne wrażenie i niewątpliwie na długo pozostanie w ich pamięci.
Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały: pani Danuta Nowak i pani Aneta Pelc-Kardas.
_______________________________________________________________________________ Dzień Nauczyciela
14 października spotkaliśmy się w budynku szkolnym, lecz tego dnia nie było lekcji. Po spotkaniu z wychowawcami uczniowie udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się część artystyczna – wyraz wdzięczności uczniów dla wszystkich pracowników szkoły za codzienny trud włożony w nauczanie, wychowanie oraz dbałość o wygląd szkoły.
Członkowie SU wraz z opiekunkami – paniami Elżbietą Dul i Agnieszką Ruszak przygotowali wzruszający koncert życzeń i samodzielnie wykonali wszystkie piosenki.
Przedstawiciele Rady Rodziców także pamiętali o Dniu Nauczyciela i przybyli z życzeniami i słodkim upominkiem.
Jak każdego roku pani dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom, jako dowód uznania za codzienną pracę oraz przekazała życzenia od wójta – pana Gabriela Lesiczki.
_______________________________________________________________________________
Pasowowanie
Na ten dzień z niecierpliwością oczekiwali uczniowie klasy I gimnazjum. 14 października odbyło się pasowanie na gimnazjalistę. Uczniowie musieli wykonać szereg zadań przygotowanych przez uczniów klasy II i ich wychowawczynię – panią Ewelinę Pabian. Zmierzyli się m.in. z dojeniem kozy, pływaniem na kocu, wykonaniem tańca murzyńskiego, trudnymi pytaniami, zadaniami sprawnościowymi, metamorfozą i pokazem mody, a to wszystko w iście afrykańskiej scenerii…
Po zdaniu egzaminu „pierwszaki” złożyły ślubowanie i otrzymały dyplom. Teraz już są pełnoprawnymi członkami gimnazjalnej braci.
_______________________________________________________________________________ Święto pierwszaków
Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do swej uroczystości od początku roku szkolnego. Dzielnie uczyli się tekstów wierszy, piosenek oraz wytrwale ćwiczyli podczas prób.
9 października 2014 roku od samego rana panowała w szkole świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej odświętnie ubrani, sala gimnastyczna udekorowana, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.
Nastąpiła część artystyczna. Znajomość ruchu drogowego, zaśpiewane piosenki, a także widoczne koleżeństwo i przyjaźń w grupie rówieśniczej to dowód na to, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole. Po zakończeniu części artystycznej odbyło się ślubowanie przed pocztem sztandarowym. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Grażyna Podedworna dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Następnie uczennice z klasy III i IV życzyły sukcesów w nauce młodszym kolegom i koleżankom oraz zapewniały o pomocy i opiece starszych uczniów. Do życzeń dołączyła się pani dyrektor szkoły oraz pani dyrektor Nadsańskiego Banku Spółdzielczego w Jeżowem. Uczniowie klasy II i III wręczyli upominki pierwszoklasistom. Również rodzice przybyli w licznym gronie, zorganizowali słodki poczęstunek, aby dodatkowo umilić tę ważną chwilę.
_______________________________________________________________________________
Powiatowe biegi przełajowe
Grupa uczniów wzięła udział w Powiatowych Biegach Przełajowych. Zawody odbyły się 7 października w Harasiukach. Najlepiej spisał się Dawid Olko, który zajął 5 miejsce. Rywalizacja była zacięta. Gratulujemy wszystkim sportowcom!
Szkołę reprezentowali:
Piotr Woźniak (kl. VI)
Daniel Olko (klas I gim.)
Dawid Olko (kl. I gim.)
Anna Pająk (kl. III b gim.)
Sylwia Węglarz (kl. III a gim.)
Krystian Wojtanowicz (kl. III b gim.)
________________________________________________________________________________
Zabawa przy ognisku uczniów klasy IV
6 października odbyło się ognisko klasowe uczniów klasy IV. Spotkanie odbyło się przy obiekcie sportowo – rekreacyjnym w Groblach. Dzieci mogły pograć w piłkę nożną, huśtać się, bawić i przede wszystkim upiec i zjeść kiełbaskę oraz posmakować pieczonych ziemniaków z serem.
Opiekę nad uczniami sprawowała wychowawczyni – pani Agnieszka Ruszak wraz z rodzicami.
________________________________________________________________________________
Jesienna wyprawa rowerowa klasy piątej do Rudnika
3 października uczniowie klasy piątej wraz z wychowawczynią wybrali się na wycieczkę do Rudnika. Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała leśnym wędrówkom. Podążając przez las rudnicki podziwialiśmy krajobraz przyrody ożywionej i nieożywionej, budowę warstwową lasu, piękno polskiej jesieni. Spędzaliśmy czas bardzo aktywnie na spacerach po mieście, na placu zabaw, w parku miejskim, a na koniec wstąpiliśmy na przekąskę do pizzerii.
Opiekunami były pani Bożena Drzymała, która gościnnie przyjęła na swym podwórku uczestników i udostępniła bezpiecznie miejsce na rowery oraz wychowawczyni G. Łyko wspierana przez rodziców p. Joannę Golas, p. Wiolettę Madej i p. Małgorzatę Koczot. Rodzicom bardzo dziękujemy za współpracę i miło spędzony czas.
_______________________________________________________________________________ Dzień Chłopaka
Tradycją naszej szkoły jest obchodzenie Dnia Chłopaka. 30 września od rana panowała w szkole podniosła atmosfera. Dziewczęta spieszyły do klas z upieczonym ciastem i przygotowanymi drobiazgami dla swych kolegów. Była to doskonała chwila do podziękowania chłopcom za ich pomoc, życzliwość i radosną atmosferę, którą wnoszą do szkolnej społeczności. Także panie pamiętały o panach i obdarowały ich uśmiechami, słodkościami i skromnym upominkiem.
W godzinach popołudniowych odbyła się dyskoteka szkolna i tanecznym krokiem zakończyło święto chłopców.
_______________________________________________________________________________
Apel prezesa IPN - dra Łukasza Kamińskiego
„Każdy może włączyć się w obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Instytut Pamięci Narodowej razem ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej apelują o organizację w całym kraju uroczystości z udziałem kombatantów, wywieszenie flag, oddanie hołdu w miejscach pamięci, zapalenie zniczy na grobach poległych i upowszechnianie symbolu kotwicy Polski Walczącej”.
„Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skalę światową”.
Uczcijmy wydarzenia z 27 września 1939 roku oraz ludzi walczących w Polsce Podziemnej, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju! Przyłączmy się do akcji IPN Komisji Ścigania zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
________________________________________________________________________________
Spotkanie z policjantem
W naszej szkole w ramach zorganizowanej akcji „Bezpieczna szkoła” dla dzieci klas O – III oraz odbyło się w dniu 24 września 2014 r. spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji z Jeżowego.
Ze względu na niebezpieczeństwo jakie stwarza obecnie ruch drogowy, pan policjant wygłosił interesującą pogadankę na temat bezpieczeństwa, prawidłowego zachowania się na drodze oraz wyświetlił film dla dzieci z przestrogami i radami. Dzieci na pewno zapamiętają dobre rady gościa, które mówiły o:
- prawidłowym przejściu przez jezdnię,
- niebezpieczeństwach grożących na drodze,
- wyposażeniu w ubiory i elementy odblaskowe,
- konieczności przestrzegania wyznaczonych miejsc do zabawy, z dala od jezdni i o zachowaniu się w samochodzie podczas podróży.
Dzieciom przypomniano, iż kierować samodzielnie rowerem po drodze publicznej mogą wówczas, gdy zdobędą kartę rowerową. Funkcjonariusz szczególną uwagę zwrócił na konieczność noszenia elementów odblaskowych przez dzieci i wynikających z tego korzyści. Dzieci słuchały z uwagą i skupieniem. Atmosfera była bardzo miła. Po pogadance policjant odpowiadał na pytania dzieci dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa. Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali za odwiedziny oraz zaprosili na kolejną wizytę.
Spotkanie utrwaliło umiejętność rozpoznawania zagrożeń przez dzieci i prawidłowego oraz bezpiecznego poruszania się po drodze.
_______________________________________________________________________________ Sprzątanie Świata 2014
19 września ruszyliśmy aby posprzątać naszą okolicę przyłączając się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątania Świata – Polska 2014”, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!”
Obecna edycja rozpoczęła się już w kwietniu, a jesienny dzień jest jej kulminacją. Zwracamy uwagę na to, jaki mamy wpływ na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie. Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką? Czyli promujemy „nieśmiecenie”, odkrywanie lasów i odpowiedzialną turystykę!
Wszyscy uczniowie zarówno z klas młodszych jak i najstarszych ruszyli w teren pod czujnym okiem nauczycieli. Uprzątnęliśmy okoliczne tereny wsi oraz przylegające lasy, promując postawy przyjazne środowisku, racjonalne gospodarowanie odpadami i selektywną zbiórkę.
W wyniku akcji uprzątnięto teren około 30 km2 na którym zebrano 28 worków śmieci.
_______________________________________________________________________________ Ognisko klasy V
W dniu 16 września odbyło się ognisko klasowe zorganizowane przez wychowawcę – panią Grażynę Łyko i uczniów klasy V przy współpracy z rodzicami. Spotkanie odbyło się przy obiekcie sportowo – rekreacyjnym w Groblach. Dzieci mogły pograć w piłkę nożną, siatkową, chętnie pokonywały tor przeszkód, bawiły się w chowanego. Piekąc kiełbaskę wspólnie rozmawialiśmy o planowanej wycieczce i formach wypoczynku po zajęciach szkolnych.
Na koniec tradycyjnie odbyło się malowanie twarzy, a efekt można zobaczyć przeglądając galerię zdjęć z tego spotkania.
_______________________________________________________________________________ Płonie ognisko i szumią knieje...
Uczniowie klasy III „b” gimnazjum wraz z wychowawczynią – panią Anną Piędel, korzystając z pięknej pogody, zorganizowali ognisko klasowe 16 września 2014 roku.
Spotkanie umiliły dźwięki gitary i wspólny śpiew. Były także rozgrywki sportowe oraz główna atrakcja: pieczone kiełbaski oraz ziemniaki.
Dzięki uprzejmości państwa Dziurdź impreza klasowa odbyła w Krzywdach na prywatnej posesji.
_________________________________________________________________________________
Piknik Caritas w Rudniku
W dniu 15 października 2014 roku na terenie placówek Caritas w Rudniku nad Sanem braliśmy udział w spotkaniu integracyjnym Szkolnych Kół Caritas, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy. Ponieważ pogoda była słoneczna, na spotkanie wybraliśmy się rowerami (21 członków koła).
Całej imprezie towarzyszyła wspaniała oprawa muzyczna oraz wspólna zabawa poprowadzona przez wodzireja. Mogliśmy potańczyć, pobawić się, poćwiczyć aerobik, nie zabrakło tańców lednickich oraz muzyki chrześcijańskiej. To bardzo dobra okazja do bliższego poznania się i wymiany doświadczeń z członkami innych szkolnych kół z dekanatu rudnickiego. Była to również świetna okazja do spotkania opiekunów SCK, asystentów kościelnych, oraz omówienia planów na przyszłość. Byliśmy poczęstowani drożdżówkami, kiełbaskami z grilla i owocami. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i miłą zabawę. Opiekunami wyjazdu były: p. Bożena Drzymała, p. Joanna Golas i G. Łyko.
_______________________________________________________________________________ Uczymy się demokracji
W dniu 15 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone kampanią wyborczą promującą kandydatów.
Komisja wyborcza w składzie:
· Pani dyrektor Grażyna Podedworna;
· Pani Bożena Drzymała;
· Albert Kolano (uczeń klasy III „a” gimnazjum);
· Monika Szewc (uczennica klasy II gimnazjum);
· Patrycja Puchalska (uczennica klasy I gimnazjum);
czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania, podczas którego wybrano nowych przedstawicieli uczniów oraz nauczycieli, którzy będą sprawowali opiekę nad SU. Wybory przygotowała pani Ewelina Pabian oraz pani Alicja Kopeć.
Gratulujemy zwycięzcom!
Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2014/2015:
Przewodnicząca – Alessia Durra (uczennica klasy III „a” gimnazjum)
Zastępca przewodniczącej – Maria Wojtanowicz (uczennica klasy III „b” gimnazjum)
Skarbnik – Ilona Robótka (uczennica klasy I gimnazjum)
Sekretarz – Bartłomiej Lis (uczeń klasy III „a” gimnazjum)
Opiekunowie SU: Panie Agnieszka Ruszak oraz Elżbieta Dul.
________________________________________________________________________________
SK Caritas w Sandomierzu
12 września 2014 roku przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w diecezjalnej inauguracji Roku CARITAS.
Obchody te zostały włączone w przygotowania jubileuszu 200-lecia utworzenia Diecezji Sandomierskiej (1818 – 2018). Hasłem Roku Caritas stają się ewangeliczne słowa Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).
Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył ordynariusz diecezji ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii biskup wskazał na postać Maryi, jako tej, która uczy podążać drogą miłości niesionej najbardziej potrzebującym. Druga część spotkania odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie przedstawiono historię działań dobroczynnych na przestrzeni dwu wieków istnienia diecezji oraz aktualne przedsięwzięcia charytatywne podejmowane przez diecezjalną Caritas. Wysłuchaliśmy inauguracyjnego wykładu ks. Zbigniewa Sobolewskiego, w którym mówił o zadaniach posługi wobec potrzebujących, misji Caritas, historii działań dobroczynnych na przestrzeni dwu wieków istnienia diecezji oraz wymiarze duchowym dzieł miłosierdzia. Na zakończenie podziwialiśmy występ Zespołu Tanecznego z Janowa Lubelskiego.
Naszą społeczność reprezentowała dziesięcioosobowa grupa z SKC oraz pani dyrektor Grażyna Podedworna, ks. Jan Ziętarski i opiekun SKC – pani Grażyna Łyko.
________________________________________________________________________________
Piłkarski turniej orlików
W dniach 10 i 12 września 2014 r. w Jacie odbył się PIŁKARSKI TURNIEJ ORLIKÓW O PUCHAR PREZESA RADY MINISTRÓW – DONALDA TUSKA.
Nasi uczniowie zwyciężyli w kategorii CHŁOPCY 2001 I MŁODSI oraz w kategorii DZIEWCZĘTA 2001 I MŁODSZE, natomiast CHŁOPCY W KATEGORII 2003 I MŁODSI zajęli II miejsce.
SKŁAD DRUŻYN:
KAT. CHŁOPCY 2001:
- Rafał Gumieniak
- Dawid Konior
- Daniel Olko
- Dawid Olko
- Krzysztof Orszak
- Jan Rząsa
- Piotr Woźniak
- Patryk Zagaja
- Paweł Żak
KAT. DZIEWCZĘTA 2001:
- Karolina Barłóg
- Aneta Buczkowska
- Patrycja Puchalska
- Ilona Robótka
- Laura Szuba
- Dominika Wala
- Monika Wojtanowicz
- Karolina Wraga
KAT. CHŁOPCY 2003:
- Dominik Baran
- Adrian Bednarz
- Konrad Bednarz
- Krystian Bolka
- Filip Kolano
- Kamil Konior
- Marcin Tłusty
_____________________________________________________________________________
Narodowe czytanie z prezydentem RP
5 września propagując czytelnictwo oraz chcąc zwrócić uwagę na potrzebę doceniania spuścizny narodowej, wzięliśmy udział w akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
W tym roku do czytania wybrano utwory Henryka Sienkiewicza, ze szczególnym uwzględnieniem Trylogii.
Przebieg akcji w naszej szkole polegał na przygotowaniu na szkolnym korytarzu wystawek tematycznych dotyczących życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, wyeksponowaniu dzieł pisarza i co najważniejsze odczytywaniu ich we wszystkich klasach. Dzieła były dobierane stosownie do wieku słuchaczy. Po zakończonej lekturze uczniowie wykonywali plakaty dotyczące poznanego tekstu. Prace plastyczne tworzą galerię poświęconą autorowi i jego utworom i z pewnością na długo utrwalą w pamięci poznane dzieła.
Kancelaria Prezydenta RP przysłała okolicznościową pieczęć, którą można było utrwalić to wydarzenie we własnej, przyniesionej książce zdobywając unikatową pieczątkę.
Organizacją akcji zajęły się panie: Grażyna Łyko, Aneta Pelc – Kardas i Anna Piędel, a inni nauczyciele z panią dyrektor na czele oraz uczniowie chętnie włączyli się w jej realizację popierając idee podjętych działań.
________________________________________________________________________________
Witamy w nowym roku szkolnym 2014/205
Już skończone wakacje
I przygoda wesoła,
Łąka wrzosem zakwitła,
Dzwonkiem wzywa nas szkoła…
Tak jak w słowach piosenki 1 września przywitał nas szkolny dzwonek, by na nowo podjąć czekające nas zmagania.
Serdecznie witamy w naszych szeregach najmłodszych, pięcioletnich uczniów, którzy dziarsko przekroczyli próg szkoły, by rozpocząć niezwykłą przygodę.
Nie mogło zabraknąć Mszy świętej, powitania pani Dyrektor i uroczystej akademii przygotowanej przez panią Elżbietę Zaręba. Teraz już czas, by zabrać się do pracy.
Życzymy wielu sukcesów w nowym 2014/2015 roku szkolnym!